NEJ české stavby roku 2017. Podívejte se

Rozsáhlá fotogalerie

NEJ české stavby roku 2017. Podívejte seNOVÉ
Vstupní hala Galerie moderního umění v Hradci Králové Foto:

Foto: Archiv soutěže Stavba roku 2017

49
Panorama
Sdílet:

Stavbami roku 2017 jsou silniční viadukty u Opavy, rekonstrukce radnice a knihovny v Kardašově Řečici, úprava Tyršových sadů v Pardubicích, přestavba kotelny na sídlo Bosche v Praze a úpravy Galerie moderního umění v Hradci Králové. V hlasování veřejnosti zvítězila radnice v Kardašově Řečici. Titul Zahraniční stavba roku získaly vodní dílo Želiezovce v Levicích na Slovensku a budova Warsaw Spire v polském hlavním městě. Výsledky 25. ročníku ve čtvrtek večer vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje. Podívejte na stavby v rozsáhlé fotogalerii.

Do letošního ročníku přišlo 52 přihlášek, o 13 méně než v loňském rekordním roce. Podle porotců je to z velké části způsobeno poklesem českého stavebnictví v loňském roce. Osmičlenná odborná porota z nich nominovala 15 staveb v Česku a tři v zahraničí.

„Porotci neměli vždy jednotné názory, ale diskusí jsme se většinou dostali k jednomyslnému závěru. Stavby, které získávají titul, si o to tak nějak řeknou samy. Svou jasností, osobitostí, suverenitou,“ uvedla předsedkyně poroty Radomíra Sedláková.

„Klasicistní budova radnice a knihovny v Kardašově Řečici je povedenou ukázkou toho, že i z téměř dvě stě let staré stavby se může stát díky správně řešenému projektu moderní, uživatelsky komfortní a energeticky velmi úsporná budova,“ dodala Sedláková. Budova v Kardašově Řečici s náskokem vyhrála i u veřejnosti, která hlasovala na internetu do čtvrtečního poledne.

Dva silniční viadukty přes údolí potoků Hrabyňka a Kremlice u Opavy na silnici I/11 měří 327, respektive 526 metrů.

Porota ocenila nápaditě řešenou konstrukci ocelobetonových nosníků se zřetelem k citlivému posazení do přírodního rámce
Porota ocenila nápaditě řešenou konstrukci ocelobetonových nosníků se zřetelem k citlivému posazení do přírodního rámce Foto:

Foto: Archiv soutěže Stavba roku 2017

Porota ocenila nápaditě řešenou konstrukci ocelobetonových nosníků se zřetelem k citlivému posazení do přírodního rámce. V případě úprav Tyršových sadů v Pardubicích porota udělila cenu za vytvoření přitažlivého rekreačního prostoru se zřetelem k vodohospodářským stavbám, stejně jako ke kompozici zeleně.

Přestavbu bývalé kotelny v pražských Radlicích na administrativní budovu, kde nyní sídlí firmy Bosch a BSH, označila porota za nejlepší průmyslovou stavbu. Investorem stavby byla developerská společnost Red Group.

Kotelna Park Radlice v Praze
Kotelna Park Radlice v Praze Foto:

Foto: Archiv soutěže Stavba roku 2017

Důležité pro ni bylo zachování původních konstrukcí. Rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové zaujala provozně i stavebně nápaditou proměnou bývalého bankovního domu na soudobé muzeum se zřetelem k nové skladbě prostor.

Letos byla počtvrté vyhlášena Zahraniční stavba roku. O titul se mohou ucházet stavby, které realizovaly české firmy. Zvítězily stavba vodního díla Želiezovce ve slovenských Levicích provedené firmou Metrostav a stavba výškové budovy Warsaw Spire ve Varšavě od firmy AGC Flat Glass Czech.

Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR získala Residence Garden Towers na pražském Žižkově se 700 byty od developerské firmy Central Group. Svaz ocenil využití zanedbávaného brownfieldu a přeměnu Olšanské ulice, která měla do té doby čistě administrativní charakter. Byty postavil Metrostav zhruba za dvě miliardy korun. Cenu Státního fondu dopravní infrastruktury obdržel silniční obchvat Velemyšlevse a přemostění Chomutovky v okrese Louny od firmy Silnice Group.

Titul mohly získat nové i rekonstruované budovy, urbanistické realizace veřejného prostoru, úpravy krajiny, pozemní bytové i nebytové budovy, dopravní a inženýrské stavby i specifická stavební díla. Podmínkou pro přihlášku do soutěže bylo dokončení a uvedení do provozu nebo zkolaudování do konce letošního května.

Čtěte také: Nej architekti světa. Podívejte se, za jaké stavby dostali ‚nobelovku‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články