Jídlo jako inspirace – ochutnávka z Designbloku
JÍdlo jako inspirace
Tématem letošního Designbloku bylo jídlo. Projevilo se v jednotlivých instalacích designérů i doprovodném programu, který tak letos osvěžily kuchařské show a ochutnávky. Jídlo hraje hlavní roli také v centrálním prostoru nazvaném Designérie. Maxim Velčovský a Veronika Jiroušková mu dali podobu české cukrárny a naservírovali návštěvníkům gigantické objekty ve tvaru známých pochoutek a zákusků.
Designblok se uskutečnil již potřetí na Výstavišti a byl opět rozdělen do tří sekcí – Superstudio, v němž se prezentují firmy, Openstudio plné mladých designérů, módních návrhářů a škol (pravé a levé křídlo Průmyslového paláce) a Art House (lapidárium). Devatenáctý ročník Designbloku proběhl ve dnech 26.–30. října 2017.
Superstudio / Lidé z porcelánky
Servis Lidská stopa vznikl na tovární výrobní lince. Dělníci, kteří ho vyráběli, nosili při práci rukavice s prsty namočenými v solích kobaltu. Stopy jejich dotyků byly téměř neviditelné až do vypálení, při kterém kobalt získá tmavě modrou barvu. Porcelán si tak uchovává dotyk ruky, která ho vytvořila, a zviditelňuje roli „lidského prvku“ v průmyslové výrobě. Polský projekt Lidé z porcelánky spojuje antropologický výzkum s kritickým designem.
Realizuje ho tým, v němž je antropoložka, a keramika v jedné z nejstarších továren na výrobu keramiky v Polsku. Podnik ve Ćmielówě vznikl v roce 1804 a porcelán se v něm vyrábí od roku 1838; v současné době patří společnosti Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.
Aart House / Lasvit
Skláři z Lasvitu ve svém pražském showroomu poprvé oficiálně rozsvítili soubor nových kolekcí svítidel navržených ve spolupráci se světově proslulými designéry a architekty, jako je Kengo Kuma, Zaha Hadid Design, Ed Ng & Terence Ngan a Yabu Pushelberg. V prostoru lapidária na Výstavišti zároveň předvedou instalaci Štěstí od svého kreativního ředitele Maxima Velčovského.
Superstudio Žiješ srdcem
Nezisková organizace Loono připravila výstavu Žiješ srdcem, která představí designové a umělecké variace lidského srdce od předních českých osobností designové scény (např. Liběny Rochové, Michala Bačáka, studia DECHEM, Janji Prokić, ZORYA či studia Vrtiška–Žák). „Výstava je součástí širší kampaně zaměřené na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a edukace, jak se zachovat, pokud se lidé s infarktem či mrtvicí setkají u sebe nebo u někoho ve svém okolí. Málokdo totiž ví, jak se o svoje srdce a cévy správně starat,“ vysvětluje iniciátorka projektu Kateřina Vacková. Od poloviny listopadu bude výstava Žiješ srdcem představena v DSC Gallery, kde také 30. 11. proběhne dražba všech vystavených děl ve prospěch nadace Loono.
(12 designových objektů bude doplněno ještě o pět obrazů předních malířů včetně Michala Cimaly a speciální obálku časopisu Soffa.) Součástí expozice na Designbloku budou různé workshopy a přednášky. Loono založila před třemi lety Kateřina Vacková. Organizace zastřešuje sedm desítek mladých mediků, lékařů a nadšenců, kteří se věnují především prevenci rakoviny prsu, varlat v kampani #prsakoule a nejnověji i prevenci zdravého srdce #zijessrdcem. Nejen ve školách a firmách pořádají pravidelné workshopy, přednášky a diskuze. Loono má své týmy v Praze, Plzni, Brně i Hradci Králové. Záštitu nad organizací poskytla 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.
Openstudio Musa edition
Designérka Anna Marešová se spojila s výtvarníkem Lukášem Musilem, který si říká Musa a je legendou mezi tatéry. Ačkoliv o jeho kérky byl zájem stále větší a přijížděli si pro ně i lidé ze zahraničí, Musa tetování opustil a věnuje se malířství. Spojení jemné Musovy kresby a čistého designu Whoop.de.doo vibrátorů designérky Anny Marešové dalo vzniknout jedinečné limitované edici, kdy každý vibrátor bude mít na sobě jinou Musovu kresbu. Sbírku pak bude možné doplnit i o originály samotných kreseb, které budou rovněž ke koupi.
Openstudio Lighting Worms
Čerstvá absolventka ateliéru Produktový design na FUD UJEP Anežka Závadová v současné době pracuje jako designérka ve firmě Preciosa Lightening a působí na afiliaci v Dubaji. Na Designbloku představí kolekci svítidel ze skla vyrobenou ve spolupráci s firmou Preciosa – Lustry, a. s. Industriálně-organický soubor vychází ze základního svítidla Fibred worm, rozvíjí se a přibírá další prvky. Jelly worms, svítící červi – trubice visí shora jako vlnící se chapadla a v posledním svítidlu Captured worms jsou trubice rozvlněné proti sobě, mimozemští červi jsou uvězněni ve skleněné kapsli. Inspirací byli Anežce obří červi zavrtávající se do písku z fantasy románu Duna Franka Herberta. Kolekce původně vznikla jako diplomová práce a minulý rok byla vydražena v aukci Dorotheum. Po tomto úspěchu se designérka rozhodla jedno ze svítidel vyrobit znovu s lépe propracovanými detaily. To bude nyní vystaveno na Designbloku.
Superstudio / Rückl
Rodinná sklárna Rückl je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. V loňském roce se však sklárna dostala do finančních problémů a hledala investora. Našla jej ve spolumajiteli značky Bomma (vnukovi vynálezce kontaktních čoček) Martinu Wichterlovi. Na post uměleckého ředitele usedl Rony Plesl a sklárna během roku prošla turbulentním rozvojem. Studio Najbrt zmodernizovalo historickou značku s čápem, Josef Pleskot navrhl rozsáhlou renovaci areálu sklárny v Nižboru, která vypukne příští rok. Na Designbloku bude představena nová kolekce a v listopadu přivítá první zákazníky Rückl Flagship Store v Železné ulici. Řemeslná výroba zaměřená na mistrovské umění brusu se v nižborské manufaktuře specializuje na exkluzivní ruční produkci a používá staletími prověřené sklářské postupy. Pod vedením Ronyho Plesla osvěžuje to nejcennější z rodinných archivů pastelová barevná škála, nezvyklé kombinace materiálů a unikátní současné tvarosloví. Nová kolekce si bere to nejlepší ze staletími prověřených sklářských postupů a historických dekorů a posouvá je na další úroveň.
Openstudio / Friendly Paper
Za značkou Friendly Paper stojí odborník na obalový design Jan Činčera a designér Jiří Pelcl. Jejich cílem je prezentace a propagace papíru jako ekologického materiálu budoucnosti. Nyní představují sérii produktů vyznačujících se originálním designem a kvalitou provedení s velkým podílem ruční práce. Kromě Banana Box, což je vlastně knihovna poskládaná z krabic od banánů, jejichž design je upraven, aby je bylo možné poskládat na sebe, stojí za pozornost půvabné papírové šperky nebo dětské skládačky.
Openstudio + Art House / LLev
Používáme specifický tvůrčí jazyk, pro který je charakteristická práce s tvarem, poselstvím každého produktu či díla. Zajímáme se o funkci věcí ve 21. století. Středem naší práce je člověk, který je naším imaginárním zaměstnavatelem. Protože hlavním cílem naší práce je zjednodušit a obohatit designem lidský život. Díky své odvaze a nekonečné touze tvořit neustále rozšiřujeme svá pole působnosti do nových tvůrčích i oborových oblastí designu. Na této naší cestě nám velkou měrou pomáhají současné bezbřehé možnosti nových materiálů,“ říkají designéři studia Llev, které na loňském Designbloku sklidilo velký úspěch s kolekcí Moon. Tentokrát designéři přicházejí s Infinite Connection, kolekcí doplňků, která promítá do tvarosloví produktů význam nekonečného procesu − zrození, dospělosti, stáří i konce života. Mezi předměty se tak objevuje hračka i doplňky do domácnosti a jejím vrcholem je skleněný objekt či talisman nazvaný Infinity, který uchovává lidský či zvířecí popel, a designéři jej vyrobili ve spolupráci se společností Memory Crystal. Pro Art House studio Llev vytvořilo instalaci mýdlových objektů, které mají poukázat nejen na křehkost bytí, ale na nutnost osvěty ve smyslu zdravějšího jídla. Srdce, ledviny a plíce jsou zpracovány z mýdla jako symbolu čistoty a divák prochází krajinou svého těla.
DEVOTO
U příležitosti Designbloku se otevírá také nový showroom dětského nábytku spojený s expozicí výroby značky Devoto. Historická budova v Libčicích nad Vltavou se pod taktovkou designérského studia Vrtiška–Žák mění na prostor pro setkávání s klienty a přáteli – na místo, kde se rodí radost z poctivého řemesla.
Openstudio / Martin Foret
Nová značka Martin Foret představuje své dva nové produkty, které se věnují uskladnění kola v interiéru, a naváže tak na svůj první produkt, Srdce. Separe slouží pro dámská a horská kola. Sluha je pro lidi, kteří chtějí mít kolo neustále po ruce.
Openstudio / Srdcerváči
Original by Srdcerváči je exkluzivní kolekce skla, šperků i předmětů každodenní potřeby navržená předními českými designéry pro projekt Srdcerváči, který organizuje Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP). Cílem projektu je získat finanční prostředky, které jsou ve veřejném grantovém řízení rozdělovány na rozvoj podnikání a nové pracovní příležitosti pro lidi s postižením. Klíčovým principem tohoto projektu je, aby každý dárce za svůj příspěvek získal nejen dobrý pocit, ale i unikátní dar či zážitek. Součástí činnosti NFOZP je vzdělávání, aktivní lobbing a osvěta. Svými projekty šíří jasnou zprávu: Lidé se zdravotním postižením mohou a chtějí pracovat! Mnohdy z nich právě jejich hendikep dělá neobyčejně silné osobnosti. Na letošním Designbloku budou vystaveny čokolády, přírodní mýdla, vína, káva a skleničky na víno. Všechny produkty jsou speciálně navrženy a vyrobeny pro Srdcerváče. Petr Mikošek a Michaela Vrátníková ze studia Boa navrhli sklenice Heart, které byly představeny už na loňském Designbloku. Jedná se o sklenice na víno a whisky, jejichž tvar vychází ze srdce, které mají Srdcerváči v logu. Letos budou představeny sklenice na víno Braill. Vyrobil je Crystalex a studio Boa navrhlo dekor – nápis Srdcerváči v Braillově písmu.
Kromě toho letos Boa pomáhali s výběrem čokolády a mýdel, zpracovali obaly na oba produkty. Vína si Srdcerváči nechávají míchat speciálně ve vinařstvích. Obal navrhla a zpracovala Beata Mitregová. Letos si Srdcerváči nechali namíchat a upražit také speciální směs kávy.