Eurokomisařka Jourová chce do dvou let zvýšit zastoupení žen ve vedení firem

Rovnoprávnost žen

Eurokomisařka Jourová chce do dvou let zvýšit zastoupení žen ve vedení firemNOVÉ
Eurokomisařka Věra Jourová Foto:

FOTO: Wikimedia Commons/EU2016 SK

1
Svět
Sdílet:

V Evropské unii dál existují výrazné rozdíly v platech mužů a žen: v průměru ženy dostávají o 16,3 procenta nižší mzdu. V Česku je rozdíl výrazně větší – statistika uvádí, že ženy berou v průměru o 22,5 procenta méně než muži. To je v údajích Eurobarometru z unie druhý největší rozdíl po Estonsku. Evropská komisařka pro spravedlnost a rovné příležitosti Věra Jourová v pondělí představila kroky, které chce komise k nápravě tohoto stavu udělat do konce svého funkčního období v roce 2019.

Komise podle Jourové vidí několik důvodů pro trvající neuspokojivou situaci. Prvním je fakt, že ženy často pracují v sektorech, kde jsou obecně nižší příjmy. „Máme ženy pracující ve vzdělávání, sociální péči, ve zdravotnictví, a tam je rozdíl ve srovnání s jinými oblastmi enormní,“ upozornila eurokomisařka. Státy EU by se podle ní proto měly snažit tuto situaci změnit.

Dalším důvodem je fakt, že především ženy se starají o děti a chod rodiny. Komise plánuje vyzvat státy EU i Evropský parlament, aby co nejdříve potvrdily její návrhy týkající se rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem, předložené letos v dubnu.

A třetím je existence „skleněného stropu“ ve firmách napříč EU, upozornila komisařka. „Musíme jej rozbít na všech úrovních managementu,“ prohlásila Jourová. Plán komise by měl například zlepšit zásady rovného odměňování, vyloučena v tomto směru není například úprava směrnice o rovnosti mužů a žen.

Komisařka Jourová upozornila, že na pracovním trhu jsou ženy stále nedostatečně zastoupeny. „Je to 65 procent. A pokud jde o rozhodovací pozice ve firmách i politice, tak jen dvě čísla: 20 procent žen v dozorčích radách veřejně obchodovaných společností a jen pět procent ředitelek,“ podotkla.

Součástí plánu tak má být i tlak na přijetí už v roce 2012 navržené směrnice o spravedlivějším zastoupení mužů a žen v dozorčích radách velkých firem, který dosud nenašel dostatečnou podporu mezi členskými zeměmi bloku.

Komisařka upozornila, že v celounijním průměru mají ženy výrazně nižší penze než muži, dokonce o 39 procent. Česká zástupkyně v Evropské komisi dnes také upozornila, že rozšířeným fenoménem zůstává také násilí na ženách.

Čtěte také: Babiš není euroskeptik, ale eurooportunista. Jourová too

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články