Počet obětí záhadných útoků na Američany na Kubě stoupá
Napjaté vztahy USA a Kuby
Americké úřady registrují další diplomatické pracovníky, kteří se stali oběťmi záhadných útoků během svého působení na Kubě. Oznámila to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí, podle níž má zdravotní následky po dosud nevysvětlených útocích nejméně 24 lidí. Podle agentury AP tak již byla zasažena téměř polovina osob působících na velvyslanectví v Havaně.
„Lékaři pokračují v hodnocení zdravotního stavu lidí z ambasády a nemůžeme vyloučit, že budou zaznamenány další případy,“ uvedla v dnešním prohlášení mluvčí americké diplomacie Heather Nauertová. Některé případy pocházejí již z loňského roku, ty nejnovější byly podle mluvčí registrovány na konci srpna, tedy několik týdnů poté, kdy dřívější útoky vyšly najevo a americké úřady je již vyšetřovaly.
Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu až po poškození mozku či nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru ohlásilo i několik kanadských diplomatů. Vyšetřovatelé zprvu soudili, že jde o útoky akustickým zařízením, charakter zdravotních problémů některých obětí to však zpochybnil.
USA v reakci na útoky na počátku října vyhostily 15 kubánských diplomatů z velvyslanectví ve Washingtonu a omezily počet svých diplomatů na ostrově, kterých tam před zveřejněním zpráv o útocích působilo okolo 50. Prezident Donald Trump tento týden připsal odpovědnost za incidenty Kubě, která opakovaně odmítla, že by o nich věděla.
Washington a Havana mají komplikované diplomatické vztahy, které v roce 2015 z iniciativy tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy byly po více než půlstoletí obnoveny. Jeho nástupce Trump má ale ke kubánskému režimu výrazně rezervovanější postoj a částečně zvrátil některé vstřícné kroky Obamovy vlády.