„ANO nemaká“. Lidovci jednali se Zemanem v Lánech
Povolební vyjednávání
Povolební situace včetně sestavování vlády a rozdělení funkcí ve Sněmovně byla témata schůzky, na kterou do Lán přijeli v úterý odpoledne zástupci KDU-ČSL. S prezidentem Milošem Zemanem jednali předseda lidovců Pavel Bělobrádek a předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek. Bělobrádek po schůzce zopakoval, že lidovci míří za současné situace do opozice a kritizoval vítězné hnutí ANO a jejího předsedu Andreje Babiše kvůli tomu, že o kabinetu nevyjednává a nepředložilo ani návrh na uspořádání Sněmovny.
„Deklarovali jsme, že budeme konstruktivní opozicí,“ řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. Strana však podle jeho slov není připravena podporovat kandidáty hnutí, jejichž názory jsou za hranicí parlamentní demokracie, s narážkou na SPD Tomia Okamury. Přijatelná by podle něj byla i varianta polopolitické nebo úřednické vlády, která by odstranila nynější pat.
Lidovci podle slov Jana Bartoška budou požadovat, aby je Andrej Babiš seznámil s tím, koho požádá o podporu menšinové vlády. Podle Bartoška není možné, aby Babišovi lidé následně byli předsedové kontrolních výborů nebo výborů tajných služeb. „Je to pro nás naprosto klíčové, protože si zde není možné hrát na schovávanou tak, že o někoho opřu důvěru vlády a pak mu stejným způsobem svěřím, aby mě kontroloval,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.
Hnutí ANO podle lidovců „nemaká“, vítěz voleb by měl ale podle nich konat. „Zcela zásadní je, aby se hnutí ANO rozhýbalo, aby svolalo jednání a konečně nám představilo svoji podobu Sněmovny,“ řekl Bartošek. „Považuji to za velmi lajdácký přístup,“ doplnil předseda Bělobrádek.
KDU-ČSL zatím patří mezi vládní strany spolu s ANO a ČSSD, na pokračování vládnutí s hnutím Andreje Babiše se nechystá. Stranická celostátní konference lidovecké poslance zavázala k tomu, aby s hnutím ANO nevstupovali do koalice a ani žádným způsobem nepodpořili jeho chystanou menšinovou vládu.
Lidovci v říjnových sněmovních volbách část voličské přízně ztratili, místo 14 poslanců budou mít jen deset. Odrazí se to zřejmě i na jejich zastoupení v orgánech Sněmovny. V jejím vedení asi svého představitele mít nebudou a povedou možná jen jeden ze dvou desítek sněmovních výborů.
Na dohodu o obsazení funkcí v dolní komoře mají strany čas už jen do pondělka, kdy začne ustavující schůze Sněmovny.