Rusové jsou v šoku: Západ se Kuzněcova nebojí, směje se mu
LETADLOVÝ KŘIŽNÍK EVROPU NEDĚSÍ
Pokud by vedení Ruska vědělo, kolik posměchu vyvolá „spanilá plavba“ jeho flotily do Sýrie, pravděpodobně by kolem ní nedělalo takový rozruch. Serveru The Moscow Times to řekl zdroj blízký ruskému ministerstvu obrany. Zdroj očividně narážel na posměšky v západních médiích, které směřovaly především na adresu vlajkové lodě ruské flotily – zastaralé letadlové lodi Admirál Kuzněcov.
Moskva před nedávnem s velkou pompou vyslala do Sýrie celkem osm válečných lodí. Primárním úkolem bojových plavidel je zasáhnout do bojů v Sýrii, sekundárním úkolem měla být demonstrace síly ruského námořnictva – tak si to alespoň představovalo ruské vedení.
Zdroj blízký ruskému ministerstvu obrany nicméně říká, že Rusové jsou nyní velmi nepříjemně překvapení vlnou posměchu, která se na jejich flotilu snesla. „Jsem si jistý, že kdyby věděli, že tohle bude reakce mezinárodního společenství, dvakrát by si rozmysleli, jestli kolem toho budou dělat takovou senzaci,“ řekl zdroj serveru The Moscow Times pod podmínkou anonymity. Ministerstvo podle zdroje „není tak dobré ve vytváření image, jak si samo myslí“.
Téměř polovina záchodů nesplachuje
Západní média v posledních dnech několikrát poukázala na slabosti ruské flotily, zejména na špatný technický stav letadlového křižníku Admirál Kuzněcov. Například motory tohoto plavidla jsou podle britských deníků The Daily Mail a The Daily Telegraph natolik nespolehlivé, že ho na každé delší plavbě musí doprovázet remorkér, který by ho v případě poruchy odtáhl do přístavu.
Média také poukázala na špatný potrubní systém Kuzněcova, ve kterém v zimě zamrzá voda. Aby se Rusové vyhnuli riziku, že jim popraskají rozvodové trubky, během zimy vypínají vodu ve většině kajut. Mimo provoz zůstává i téměř polovina všech záchodů, což pochopitelně vyvolává nelibost mezi posádkou.
Čtěte také: Ruská chlouba? Na letadlovém křižníku Kuzněcov ani nesplachují záchody
Zastaralost Kuzněcova, na němž se začalo pracovat už za studené války, ale vyvolala rozruch i v Rusku. Například dva ruští novináři prohlásili, že Kuzněcov je „antikvární věc, která čas od času plave“. Při cestě Lamanšským průplavem z lodi stoupaly kotouče černého dýmu.
Jeden z novinářů Sergej Parchomenko řekl, že Kuzněcov by odolával útoku maximálně 50 minut. Žádné ruské letadlo, které operuje v Sýrii, by podle něj nebylo schopno na palubě letadlové lodi přistát, protože na moderní stroje není Admirál Kuzněcov připraven. Bránit ruskou základnu Tartús v Sýrii, což je podle úředního sdělení jeden z úkolů letadlové lodi, prý navíc není třeba, protože tam jsou jen „dvě opravárenské dílny a molo“.
Kritické hodnocení kvalit Admirála Kuzněcova však vyvolalo rozhořčený odpor na stránkách prokremelského listu Komsomolská pravda. „Jestliže se někdo stal vojenským expertem, pak ho z toho může vyléčit jen plynová komora,“ napsal komentátor listu Sergej Leleka v reakci na tvrzení kritických novinářů. Černý dým prý loď v Lamanšském průplavu vypustila proto, aby zastrašila nepřátele.
Čtěte také: Kritizovali ruskou loď? Žurnalisty prý vyléčí jen plynové komory
Petr Veliký ve stínu Admirála
Server The Moscow Times ale upozorňuje, že ani tak nelze brát ruskou flotilu na lehkou váhu. Kromě prokazatelně zastaralého Kuzněcova totiž k Sýrii míří i raketový křižník Petr Veliký. Primární úlohou tohoto plavidla, které je vybavené celým spektrem zbraňových systémů, totiž podle expertů není zapojit se do bojů v Sýrii, ale ničit případné nepřátelské lodě ve Středomoří.
„Samozřejmě, můžete použít Petra Velikého, aby vypálil nějaké rakety do Sýrie. To je ale velmi nákladný způsob, jak někde zničit pár chatrčí,“ řekl serveru expert na ruské zbraně Mark Galeotti. „Vyslání této lodi je symbolické. Jde o to demonstrovat NATO, že by si nemělo příliš věřit ohledně svých schopností kontrolovat Středomoří,“ dodal. Jinými slovy má Petr Veliký podle serveru zabránit případnému angažmá amerických lodí v boji proti Asadovi.
Kuzněcova na cestě do Sýrie, kam má dorazit asi za dva týdny, kromě Petra Velikého doprovází i protiponorkové lodě Severomorsk a Viceadmirál Kulakov. Součástí ruské flotily ve Středomoří je už řada torpédoborců, výsadkových lodí a lodí s protiponorkovými vrtulníky. Počátkem října se do oblasti přesunula ruská korveta Miraž vyzbrojená raketami s plochou dráhou letu a dvě korvety Serpuchov a Zeljonyj Dol, na jejichž palubě jsou rakety s plochou dráhou letu Kalibr.