Paroubek: Čapí hnízdo vždy patřilo Babišovi. Měl by odejít z politiky
Andrej Babiš pod tlakem
Když se Andrej Babiš v roce 2009 měl chlubit tehdejšímu středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi svou farmou Čapí hnízdo, byl u toho i Jiří Paroubek. Jak někdejší premiér a šéf ČSSD řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz, nikdy nepochyboval o tom, že farma u Olbramovic patří právě Babišovi. Ten by podle něj měl ihned odejít z politiky, i za cenu chvilkového chaosu a destabilizace vlády. „Jinak se vydáme na cestu k oligarchické republice, kde je někomu vše dovoleno,“ říká Paroubek.
Před sedmi lety, v roce 2009, jste měl být u setkání Davida Ratha s Andrejem Babišem v bývalém pražském hotelu Kempinski. Pamatujete si tu schůzku?
Ano, i když velmi mlhavě, pamatuji si, že jsme tam byli.
A vzpomínáte si, jestli se tehdy Babiš chlubil vlastnictvím Čapího hnízda a divil se, proč by na něj nemohl dostat dotaci, když odvádí velké peníze na daních? Jak upozornil server Neovlivní.cz, David Rath o tom píše ve své knize Přisedněte si prosím z roku 2012.
Ptáte se mě s odstupem šesti nebo sedmi let, takže na takové detaily si už vážně nevzpomenu. Když jsem ale v době jejího vydání tu knihu četl, nepřišlo mi na popisu té schůzky nic zvláštního. Vždy jsem měl pochybnosti o oprávněnosti té dotace, ale nikdy jsem nepochyboval o tom, že Čapí hnízdo vždy patřilo a patří Andreji Babišovi. Už tehdy to byla obecně známá věc.
Babiš teď nicméně odmítá, že by v době, kdy se dotace čerpala, Čapí hnízdo vlastnil. Čím si to vysvětlujete?
To nevím, ale v každé vyspělé demokratické zemi na západ od nás by člověk při takovém skandálu odešel z politiky, neprošlo by mu to. Jsou tu závažné pochybnosti, zda nešlo o dotační podvod, ale nic se neděje. Pan Babiš by na své politické funkci neměl lpět, každému už je teď stejně jasné, proč do politiky přišel. Měl by z ní zase odejít. Máme skvěle nakročeno k oligarchické republice typu Ukrajiny a pokud pan Babiš neodejde, můžeme se na cestu k takové republice, kde je někomu vše dovoleno, vydat.
Odchod Babiše by skutečně znamenal rozpad jedné politické formace a vláda by byla velmi nestabilní. Ale myslím, že je lépe vydržet pár měsíců chaosu, než se vydávat na cestu k oligarchické republice, o níž jsem mluvil. Na západ od nás by se v podobné kauze odchod z funkcí vůbec neřešil, ten už by totiž dávno nastal.
Zhrubla příchodem Babiše politická kultura v Česku? Ještě před několika málo lety tu byly snahy o to, aby politik při vážnějším podezření z politických funkcí odcházel…
Doba se změnila k horšímu a je to věc celé politické kultury. Nechci proto mistrovat pana Babiše, když se jedná i o jiné. Já jsem v ČSSD zavedl do stanov princip presumpce viny. Ale ani sociální demokracie to v poslední době, například u Karla Březiny a dalších, nedodržuje. Případy Karla Březny a Andreje Babiše jsou samozřejmě zcela rozdílné, ale v principu rozdíl není. Politik má umět přijmou odpovědnost. A když pak vidím Miroslava Kalouska, který tepe Babiše při každé příležitosti, tak je mi trochu smutno. Byť ho tepe oprávněně. Ale nezdá se mi, že by zrovna on měl být arbitrem morálky.
Z politiky Andrej Babiš zcela odejít nemůže, stojí na něm celé hnutí ANO. A kdyby skončil jako vicepremiér, zřejmě kvůli tomu padne vláda. Proto jsou jeho koaliční partneři v kritice Babiše tak opatrní?
Odchod Babiše by skutečně znamenal rozpad jedné politické formace a vláda by byla velmi nestabilní. Ale myslím, že je lépe vydržet pár měsíců chaosu, než se vydávat na cestu k oligarchické republice, o níž jsem mluvil. Na západ od nás by se v podobné kauze odchod z funkcí vůbec neřešil, ten už by totiž dávno nastal. Německý ministr obrany odcházel kvůli tomu, že opsal pár stránek do své dizertační práce z nějaké knihy a neuvedl citaci. To je proti tomuto případu úplná legrace. Sledujeme dost smutné představení.