Praha 6 odpustila studentovi pokutu za vyvěšení tibetské vlajky
Návštěva čínského prezidenta
Jeden ze studentů, kteří během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga vyměnili čínské vlajky na Evropské třídě za tibetské, nemusí platit pokutu. Za přestupek proti veřejnému pořádku, konkrétně za neuposlechnutí výzvy, mohl zaplatit až pět tisíc korun, ale úředníci městské části Praha 6 mu pokutu v rámci správního řízení odpustili, uvádí server novinky.cz s odkazem na deník Právo. Svým jednáním totiž nezpůsobil žádnou majetkovou škodu.
Jedenadvacetiletý David Janák během návštěvy čínského prezidenta na konci března spolu se svým kamarádem vylezl na sloup veřejného osvětlení. Další aktivisté stáli pod sloupem, snažili se k lampám připoutat a rovněž drželi tibetské vlajky. Janák neslezl ani v okamžiku, kdy jej k tomu policie přes megafon vyzvala. Nakonec policisté přistoupili k tomu, že Janáka sundali s pomocí hasičského vozu s plošinou. Jím vyměněné tibetské vlajky vlály jen pár minut a čínský prezident je ani neviděl.
Právo píše, že za přestupek proti veřejnému pořádku, konkrétně za neuposlechnutí výzvy, hrozila studentovi pokuta až pět tisíc korun, ale úředníci městské části Praha 6 mu ji před několika dny v rámci správního řízení odpustili. Zaplatit ale bude muset s dalšími aktivisty výjezd hasičů. Podle nařízení vlády přitom stojí výjezd jedné jednotky hasičů 5600 korun za hodinu.
„Vedl mě k tomu nesouhlas se spoluprací České republiky s Čínskou lidovou republikou, protože porušuje základní lidská práva a svobody, je velkým znečišťovatelem životního prostředí,“ zdůvodnil Janák pro Právo své počínání. Současně potvrdil, že ho rozhodnutí Prahy 6 potěšilo. „Jelikož mi z toho kromě napomenutí nic nevzniklo, tak jsem relativně potěšen tím výsledkem. Celkově z toho dopisu vyznívá, že Praha 6 je pro to, co jsme udělali,“ řekl.
Samotný úřad věc zatím nechce komentovat. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) však v minulosti vyvěšení čínských vlajek několikrát kritizoval a dokonce v rozhovoru pro DVTV řekl, že když je poprvé viděl, tak „nevěděl, jestli se má smát, nebo brečet“.