Tajný symbol padělání. Bankovky nejde kopírovat, skenery je odmítají
Proti padělatelům
Padělat peníze obyčejným kopírováním na komerčních tiskárnách už dnes napadne málokoho, přesto se proti podobnému nezákonnému počínání bojuje již v jeho počátcích. Většina současných tiskáren se skenery má totiž zabudovanou funkci rozpoznávání EURion konstelace neboli ochranného prvku bankovky, po jehož zaznamenání odmítne stroj peníze vytisknout nebo proces nedokončí, případně výsledek znehodnotí, informuje The Huffington Post.
Na tento v současnosti již rozšířený, ale zároveň laikům utajený jev deník upozornil s odkazem na Youtube kanál Wendoverproductions a video „Tajný symbol proti padělání“. Řeč je o ochranném prvku bankovek s názvem EURion a konstelace s příchodem 21. století našel cestu na designy většiny hlavních papírových měn světa.
Když takto chráněnou bankovku vložíte do skeneru za účelem jejího ofocení, většinou narazíte. Starší kopírky po detekci těchto pěti teček v přesném rozestavení většinou přestaly pracovat, novější tisk nebo sken provedou, ale výsledek znehodnotí například nedotisknutím celé bankovky či barevnými pruhy.
Kolem přesného nastavení této ochrany, jejíž název vznikl spojením slov EUR a Orion, jehož tvar tečky připomínají, panují poměrně velké tajnosti. První použití údajně sahá až do časů rakouského šilinku před společnou evropskou měnou. Za první nositelku této ochrany se ale považuje desetieurová bankovka a pokus počítačového inženýra Markuse Kuhna, který zkouškou ve skeneru Xerox ochranu proti kopírování peněz objevil.
ČNB vázána mlčenlivostí
Později se algoritmus EURion rozšířil díky vzniklé platformě Counterfeit Deterrence System i do softwarů na úpravu obrázků – například asi nejrozšířenější Adobe Photoshop odmítne práci s jakoukoliv grafikou, kde bude ochrana přítomna, a to i v případě, že se jedná jen o malou část bankovky, nebo i když je místo s tečkami začerněno.
Ochranu nalezneme kromě eur i například na dolarech, kde jsou tímto prvkem chráněny bankovky již od nominální hodnoty 5 dolarů od roku výtisku 2006, bankovky s hodnotou 10, 20 a 50 dolarů od roku 2004 a stodolarová bankovka od roku 2009. EURion konstelace se používá kromě dalších evropských měn, jako je švédská koruna nebo maďarský forint, také v případě měn asijských a afrických s výskytem na papírových platidlech v Maroku, Jižní Africe, Indii nebo Singapuru. A jak je to s používáním v ČR?
„Prvek EURion constellation, známý také jako SC prvek či Omron, má Česká národní banka aplikován na bankovkách tzv. inovované emise, tedy na nově vydaných vzorech po roce 2007 – konkrétně se jedná o 500 Kč vzor 2009, 1.000 Kč vzor 2008, 2.000 Kč vzor 2007 a 5.000 Kč vzor 2009,“ sdělil na dotaz deníku ECHO24.cz Filip Hanka z odboru komunikace ČNB. „Aplikován tedy není na bankovkách hodnot 100 a 200 Kč a na starších vzorech (před rokem 2007) všech ostatních hodnot.“
I když jsou informace o použití i vzhledu ochrany dohledatelné, další fungování tohoto zabezpečení proti padělání nechtějí měnové instituce zveřejňovat. „Prvek využívá Česká národní banka na základě členství v Central Bank Counterfeit Deterrence Group, nicméně jeho používání je umožněno i nečlenským státům. Bližší informace o něm Česká národní banka sdělit nemůže, jelikož je vázána mlčenlivostí,“ dodal Hanka.