Němci zavádějí kontroly i na české hranici
Uprchlická krize
Německá policie zavedla hraniční kontroly na dálnici A17 ze sasko-české hranice do Drážďan. Kontroly byly zahájeny už ve středu, sdělila ve čtvrtek policie agentuře DPA. Opatření si prý vyžaduje obava z rostoucího počtu převaděčů lidí v důsledku situace v Maďarsku a Srbsku. České úřady o opatření dopředu nevěděly.
„Bezpečnostní opatření, která zavedla německá policie na dálnici směrem do Drážďan, vnímám jako pokračování přechodného postupu, který je reakcí na nekončící migrační krizi a selhání důsledné ochrany vnějších hranic Schengenu,“ řekl pro ČTK premiér Bohuslav Sobotka.
Znovu také zopakoval svůj názor, že je nutné, aby členské státy co nejdříve začaly společně realizovat kroky k řešení migrační krize včetně ochrany vnějších hranic. „Čím dříve začneme kontrolovat vnější hranici EU a regulovat na ní migrační proud, tím dříve budou moci skončit tato nouzová řešení uvnitř Evropy,“ poznamenal.
Fronty se na D8 prý zatím netvoří
Dálnice A17 navazuje na německé straně hranice na českou dálnici D8. Tyto dálnice společně tvoří jednu z hlavních dopravních tepen mezi Českou republikou a Německem. Podle aktuální situace na dálnici ale zdá, že řidiči komunikací projedou bez problémů.
„Zatím se kvůli kontrolám kolony na D8 netvoří,“ řekl pro ECHO24.cz zástupce police z dálničního oddělení Řehlovice Ústeckého kraje. „Informace o hraničních kontrolách i na jiných přechodech zatím nemáme,“ dodal.
V Sasku jsou nyní hraniční kontroly prováděny u krušnohorských obcí Oberwiesenthal a Marienberg. „Situace v Srbsku a Maďarsku by mohla vést k tomu, že se budou ve větším počtu objevovat převáděči,“ řekl DPA mluvčí spolkové policie v Pirně.
Zatím není jasné, jak dlouho zůstanou policejní opatření na dálničním hraničním stanovišti u města Bad Gottleuba-Berggiesshübel zachována. Jsou ale prý nastavena na delší dobu.
Většina uprchlíků, kteří míří do Německa, zatím do spolkové republiky přicházejí přes rakousko-bavorskou hranici. Na ní byly kontroly obnoveny už o víkendu. Znovu zavedení kontrol na dálnici A4 na německo-polské hranici prý momentálně není plánováno.
Češi zatím reagovat nebudou
„Informaci ohledně zavedení opatření jsme dopředu neměli. V důsledku aktuální situace se ale mnohé státy uchylují k intenzivnějším kontrolám. Nejde ale o znovuzavedení hranic. Není to pro nás zásadní informace, na kterou bychom museli urychleně reagovat,“ řekla deníku ECHO24.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Stávající opatření jsou podle ní dostačující, protože počet zachycených migrantů se výrazně nemění.
Informace ohledně zavedení pohraničních kontrol se zřejmě z Německa nedonesla v předstihu ani českému ministerstvu vnitra. „Nevím o tom, že by ministerstvo bylo německou stranou upozorněno předem. Další kroky týkající se součinnosti jsou ale spíše dotazem na policii, nikoli na nás,“ uvedla Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.
Následně ministr vnitra Milan Chovanc (ČSSD) sdělil, že na podobné rozhodnutí má Německo právo. „Není to kontrola hranic jako taková, je to výkon policie cílený na území Spolkové republiky Německo s tím, že kontroly jsou zacíleny na převaděče,“ řekl pro Novinky Chovanec.
S krokem Německa ale nesouhlasí ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Kontroly jsou nepříjemné. Vracíme se zpátky. Když jsme vstoupili do Schengenu, byla to velká sláva. Tohle je špatně,“ řekl Novinkám Andrej Babiš. „Každá země si to teď brání sama. Je to chaos. Je potřeba udělat nějakou rychlou akci, ale obávám se, že na společný postup je pozdě,” dodal Babiš s tím, že pozvání uprchlíků do Německa byla „neopakovatelná chyba“.
Česko si hlídá hranici s Rakouskem
Česká policie zatím reagovala na obnovení kontrol na německo-rakouské hranici. Od neděle zpřísnila opatření na hranici s Rakouskem kvůli obavám, že by tudy mohlo směřovat větší množství migrantů. Tuzemská policie ve středu zadržela 45 migrantů, 41 pocházelo ze Sýrie.
V Česku ve čtvrtek uplynuly tři měsíce, před kterými ministr vnitra Milan Chovanec vyhlásil zvýšené policejní kontroly. Policie od té doby zajistila 2866 uprchlíků. Zpřísnění kontrol se týká zejména krajů, které sousedí s Rakouskem. Policisté se zaměřují na hlídání silnic i železničních tratí.
Za prvních osm měsíců letošního roku vzrostla nelegální migrace o více než 109 procent. Od ledna do konce srpna bylo na českém území zjištěno 6092 cizinců, což je meziročně o 3214 případů více. Pro drtivou většinu uprchlíků je Česko tranzitní zemí, přes kterou projíždějí při cestě do západoevropských zemí.