'Židé z Francie!' nese se zemí, kde žije třetina antisemitů
antisemitismus
Francie zažívá nejkritičtější vlnu antisemitismu za posledních deset let. Židovští vůdci jsou veřejně zesměšňováni a pranýřováni. Volby do Evropského parlamentu ovládla krajně nacionalistická strana Národní fronta. V zemi dochází k výraznému nárůstu projevů antisemitského násilí. Emigrace Židů do Izraele za poslední rok vzrostla o 64 %. Antisemitismus šíří i oblíbený komik Dieudonné, jehož show úřady pro podněcování nenávisti zakázaly, píše v článku deník Washington Post.
„Dieudonného videa na internetu shlédlo už miliony lidí a jeho pozdrav 'Quenelle' se šíří,“ řekl deníku Washington Post Roger Cukierman, prezident Rady židovských institucí ve Francii. „Ve Francii se děje něco velmi znepokojujícího. Pro Židy to není dobrá doba,“ dodal.
Výstupy oblíbeného francouzského komika a bývalého politika Dieudonného jsou dlouhodobě známy svým antisemitismem. Utahuje si z předních židovských vůdců za zvuku hudby, která připomíná vlaky jedoucí do nacistických vyhlazovacích táborů, a publikum se tomu směje. Ve svých parodiích znevažuje holokaust a vysmívá se mu. V poslední době se ale útoky na Židy přiostřovaly. Francouzské úřady se proto v lednu rozhodly jeho show pro podněcování nenávisti zakázat.
Quenelle. Nový krajně pravicový pozdrav?
Komik kamerunsko-francouzského původu ale nelenil a své vystoupení přepracoval. Do nové verze zařadil vtipy o nedostatku plynových komor v současnosti nebo své charakteristické gesto „quenelle“. Pozdrav, nesoucí název francouzského pokrmu, evokuje obrácený nacistický pozdrav pravicí, ruka ale směřuje dolů. „Já nejsem antisemita,“ prohlašuje komik s prohnaným úsměvem.
Virální rozšíření tohoto gesta v zemi naštěstí už pominulo. Na začátku roku jím ale komikovi vyjadřovali podporu lidé na vojenských základnách, na svatbách, fotbalisté během zápasů a dokonce i politici v parlamentu. Neonacisté ho používali během protestů před synagogami a památkami holocaustu. Skupina komikových příznivců také během pouličního protestu v Paříži skandovala: „Židé z Francie!“
Hovoří se o „novém antisemitismu“
Podle židovských představitelů je komik Dieudonné symptomem většího problému. Hovoří o vzniku „nového antisemitismu“ v zemi, kde žije největší židovská komunita v Evropě. Podle nich je založený na čtyřech faktorech. Odvolávají se na hledání obětních beránků v ekonomicky horších časech. Sílí prý také krajně pravicoví nacionalisté a zhoršuje se vztah mezi Evropany afrického původu a Židy. Posledním a nejdůležitějším faktorem je stoupající napětí v souvislosti s nárůstem muslimské populace, která je ve Francii největší v Evropě a její mladá generace se významně radikalizuje.
Za první čtvrtletí tohoto roku bylo ohlášeno 140 projevů antisemitského násilí. Jedná se o 40% nárůst oproti stejnému období minulého roku. Tento měsíc neznámí útočníci surově zbili dva mladé židovské muže po cestě do synagogy na předměstí Paříže.
V žádné zemi západní Evropy se situace od druhé světové války nezhoršila tak výrazně jako ve Francii. 37 % lidí se zde podle celosvětového průzkumu otevřeně hlásí k antisemistickým názorům. To je nejvíce z celého regionu. Oproti tomu ve Velké Británii je to pouhých 8 % lidí, v Itálii kolem 20 %, v Německu 27 %. Dokladem může být i nedávná vražda čtyř lidí v Židovském muzeu v Bruselu. Úřady na začátku měsíce za vraždy zatkly devětadvacetiletého Francouze Mehdi Nemmoucheho.
Za první čtvrtletí tohoto roku bylo ohlášeno 140 projevů antisemitského násilí. Jedná se o 40% nárůst oproti stejnému období minulého roku. Tento měsíc neznámí útočníci surově zbili dva mladé židovské muže po cestě do synagogy na předměstí Paříže. V jiné části metropole „bílá“ žena slovně napadla matku šestiměsíčního syna. „Špinavá Židovko... Vy Židi máte hrozně moc dětí,“ křičela na matku žena. Na západě země zas někdo nastříkal na domy Židů Davidovu hvězdu.
Antisemitismus jako společensky přijatelný názor
Problémem i je, že antisemitismus se stává společensky stále přijatelnějším a prorůstá politikou. Dokazuje to například strana krajní pravice Národní fronta, která ve volbách do Evropského parlamentu získala neuvěřitelných 25 % hlasů. Strana má silné kořeny v antisemitismu, dnes se ale prezentuje jako reformovaná. Její dlouholetý předseda Jean-Marie Le Pen byl trivializací holokaustu známý.
Židé se tedy teď podle Washington Postu ptají: „Je čas odejít ze země?“ „Není to Francie, ve které jsem vyrůstal. Není to normální. Chystáme se ženou a dětmi už delší dobu odstěhovat do Izraele. Tam to ale dosud nebylo bezpečné,“ říká na vzedmutí antisemitiské nenávisti třicetiletý zdravotník židovského původu Alan. Migrace z Francie do Izraele se za poslední rok zvýšila o 64 %.