Rekordní nezaměstnanost klesla na 4,8 procent
Volná pracovní místa
Nezaměstnanost v březnu klesla na 4,8 procenta z únorových 5,1 procenta. Bez práce bylo 356 112 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Volných pracovních míst přibylo na 150 917. Údaje v pondělí zveřejnil úřad práce. Nezaměstnanost by podle něj měla klesat i v dalších měsících.
Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobému stavu, tak ročnímu období. Jarní počasí přispívá rozjezdu sezonních prací. „Z evidence úřadu práce odešlo v březnu téměř 64 500 lidí. Řada z nich našla uplatnění ve stavebnictví, v lázeňství, zemědělství, lesnictví, gastronomii nebo třeba cestovním ruchu,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
V březnu také tradičně roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především při jarních úklidech veřejných prostranství. „ÚP ČR s nimi po splnění zákonných podmínek uzavírá dohody. Hlavní nástup těchto činností se očekává v dubnu,“ podotkla Sadílková. Úřad práce má také nasmlouváno 3362 pozic pro výkon takzvané veřejné služby, zejména s obcemi, nestátními neziskovými organizacemi ale i se školkami a školami.
Nejnižší podíl nezaměstnaných má nově Plzeňský kraj, a to 3,1 procenta. Praha je druhá s mírou nezaměstnanosti 3,2 procenta. Naopak nejhůře na tom je nadále Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 7,4 procenta.
Pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu všech 77 regionů. Nejnižší byla v okresu Rychnov nad Kněžnou (1,6 procenta), Praha-východ (1,7 procenta), Mladá Boleslav a Praha-západ (shodně 2,5 procenta). Nejvyšší míru nezaměstnanosti pak vykázal okres Karviná (9,9 procenta) a Most (9,7 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů.
Na jedno volné pracovní místo nyní v ČR připadá 2,4 uchazeče. Na Karvinsku to bylo 13,9 uchazeče, v okrese Jeseník deset uchazečů a na Ústecku 8,9 uchazeče.
Poptávka po dělnících
Zaměstnavatelé měli v březnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, montážní dělníky, uklízeče, kuchaře, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.
V evidenci ÚP byli nejčastěji klienti s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v březnu 42,6 roku. Mezi evidovanými bylo 124 314 lidí nad 50 let, na celkové nezaměstnanosti se podíleli téměř 35 procenty.
Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.