Lidické ženy odchází ze svazu bojovníků. Důvod? Bobošíková

Spory v Lidicích

Lidické ženy odchází ze svazu bojovníků. Důvod? BobošíkováNOVÉ
Jana Bobošíková s manželem Foto: Foto: Wikipedia
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Lidické ženy, které přežily vraždění nacistů v obci během druhé světové války, opouštějí na protest Český svaz bojovníků za svobodu v Lidicích. Do čela organizace byla totiž v úterý zvolena někdejší moderátorka a politička Jana Bobošíková. Místní ženy se bojí, že by Bobošíková mohla novou funkci zneužít ke svému zviditelnění. Ta to však odmítá.

„Na sklonku svých životů si nepřejeme, aby lidický odkaz byl předmětem její (Bobošíkové) politické kariéry. Přály bychom si, aby reprezentace Českého svazu bojovníků za svobodu byla převzata především mladou generací a těmi, kteří uchování památky na Lidice chápou jako službu a odkaz protiválečné lidskosti,“ stojí v prohlášení Miloslavy Kalibové, Jaroslavy Skleničkové a Milady Cábové, které jsou posledními třemi žijícími dospělými svědkyněmi lidické tragédie.

Podle předsedkyně kladenské okresní organizace svazu bojovníků za svobodu a historičky Gabriely Havlůjové se odstoupení žen dalo čekat. „Vzhledem k tomu, že jsem už před několika lety protestovala proti xenofobním výrokům paní Bobošíkové, tak tuto volbu nevítám, protože tudy opravdu cesta nevede,“ uvedla deníku ECHO24.cz Havlůjová, která se rovněž obává, že bude Bobošíková vydávat díky nové funkci nejrůznější silná prohlášení, která bude zneužívat k sebeprezentaci a k další politické kariéře.

„K paní Bobošíkové, je členkou ZO ČSBS Lidice a byla řádně zvolena předsedkyní, tak nevím, proč kolem toho je takový problém,“ komentoval pro ECHO24.cz volbu dosavadní předseda Pavel Horešovský.

Sama Bobošíková v úterý serveru ECHO24.cz řekla, že si velmi cení toho, že ji lidičtí zvolili do svého čela a odmítla, že by chtěla novou funkci nějak využít.

V čele lidické organizace svazu Bobošíková nahradila Pavla Horešovského, který z funkce odstoupil po dlouhodobých sporech právě s lidickými ženami a dalšími příbuznými letců RAF Josefa Stříbrného a Josefa Horáka. Neshody v obci se vystupňovaly potom, co rodina Miloslavy Kalibové založila spolek na vybudování památníku. Někteří obyvatelé vesnice si to ale nepřejí, oba muže totiž viní z toho, že zavinili v roce 1942 lidickou tragédii.

Více zde: Jsou to hrdinové, nebo viníci masakru? Lidice řeší památník

Nacisté v Lidicích 10. června 1942 zastřelili 173 mužů. Ženy byly poslány do koncentračního tábora v Ravensbrücku a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a maličkých do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po skončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.

Více zde: Bobošíková má novou funkci. Vede bojovníky za svobodu v Lidicích

Čtěte také: Kubiš s Gabčíkem podle Hollywoodu. Američané točí film o atentátu

Maryško dostal za ‚vtip‘ s Lidicemi pokutu a veřejné práce

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články