Za smrt Ajlana jdou do vězení 2 pašeráci. Stíhán byl původně i otec
Turecký soud odsoudil ke čtyřem letům vězení dva syrské pašeráky, kteří byli obvinění kvůli smrti tříletého Ajlana Kurdiho. S odvoláním na turecká média o tom informuje agentura AP. Ajlanův otec Abdulláh Kurdí, který jednu dobu čelil podezřením, že s pašeráky spolupracoval, nakonec souzen nebyl. Smrt malého Ajlana, jehož mrtvé tělo vyplavilo moře na tureckou pláž, se loni v létě stala symbolem uprchlické krize.
Dva muži syrské národnosti před soudem stanuli kvůli zabití z nedbalosti v souvislosti s úmrtím Ajlana a dalších čtyř lidí, kteří se utopili loni na konci léta. Podle agentury AP je však soud těchto obvinění zprostil a odsoudil je ‚pouze‘ za pašování lidí. Oba muži by ve vězení měli strávit čtyři roky a dva měsíce.
Prokurátor původně pro pašeráky Muvafaka Abaše a Ásima Farhada, kterým je 35 a 36 let, žádal až 35leté vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, odsouzení se proti němu mohou odvolat.
Během havárie člunu loni na konci léta kromě tříletého Ajlana zemřel i jeho bratr Galip, matka Rihan a další dva lidé. Uprchlická rodina, která pochází ze syrského města Kobání, se tehdy snažila dostat na řecký ostrov Kos. Jednalo se už o jejich třetí pokus opustit Turecko, kde po odchodu z Kobání žili, a dostat se do Evropy.
Otec rodiny Abdulláh Kurdí zprvu tvrdil, že jeho rodina pašerákům za cestu zaplatila 4000 liber (zhruba 140 tisíc korun). Pašeráci ale po cestě loď údajně opustili a jeho rodinu spolu s dalšími uprchlíky nechali na pospas osudu. Kurdí proto chvíli loď kormidloval, dokud se následně nepotopila.
Byl Ajlanův otec pašerák?
Proti jeho slovům se ale ostře ohradili další uprchlíci, kteří potopení člunu v Egejském moři přežili. Podle nich Abdulláh Kurdí řídil člun už od vyplutí z Turecka. Navíc měl spolupracovat i s pašeráky. Po potopení měl připlavat k ostatním uprchlíkům a slibovat jim, že jim vrátí peníze za cestu, pokud o jeho roli pomlčí.
Čtěte také: Ajlanův otec o tragické plavbě lhal. Loď sám kormidloval
Ostatně i současný soudní proces se původně měl týkat i Ajlanova otce Abdulláha. Ten měl být stíhán za to, že použil loď, do níž teklo. Soudci ale už v polovině února rozhodli, že stíhání Ajlanova otce zastaví.
Smrt malého Ajlana, jehož mrtvé tělo vyplavilo moře na tureckou pláž, se v každém případě stala symbolem současné migrační krize. Rovněž přiměla některé politiky, aby se začali více zajímat o osudy migrantů. Například britský premiér David Cameron několik dní po Ajlanově smrti uvedl, že Velká Británie přijme 20 000 uprchlíků.