Severní pól jako rezervace? Může být, ale Gazprom má jiné plány
ekologie
K vyhlášení přírodní rezervace v okolí severního pólu, jak o to druhým rokem usiluje respektovaná mezinárodní organizace Greenpeace, je stále hodně daleko, ale zároveň o krůček blíž. Evropský parlament totiž schválil usnesení o potřebě zvýšené ochrany životního prostředí v Arktidě, které zahrnuje i vznik chráněného území.
Rezoluce europoslanců není pro evropské vlády nijak závazná. Navíc usnesení není úplně v souladu s přáním Greenpeace, kteří by chtěli na území 2,8 milionu kilometrů čtverečních zakázat veškeré ekonomické aktivity – především těžbu ropy a průmyslový rybolov. Evropský parlament jistou ekonomickou činnost připouští, byť podle přísných pravidel "předběžné opatrnosti".
I tak to Greenpeace považují za výrazný posun. „Pro naši kampaň to znamená obrovský skok vpřed!“ uvedl Neil Hamilton, hlavní politický poradce arktické kampaně.
Evropská unie navíc požádala o místo pozorovatele v takzvané Arktické radě, která je pro vyhlášení oblasti severního pólu za chráněnou rezervaci klíčovou institucí, protože si nárokuje rozhodovací pravomoci nad tímto územím.
Klíčová Arktická rada
Členy Arktické rady jsou státy sousedící se zemí „věčného“ ledu: USA, Kanada, Norsko, Dánsko, Finsko a Rusko. Až na Finsko, které vyhlášení rezervace podporuje, zatím ostatní členové vznik chráněného území víceméně blokují, ačkoli v některých dílčích otázkách, které se týkají například průmyslového lovu ryb, nejsou zcela jednotné. „Arktický oceán je doposud nejméně chráněnou oblastí na Zemi,“ připomněl Neil Hamilton z norské pobočky Greenpeace.
Od roku 1979 se přitom ledový pokryv Arktidy zmenšil o víc než čtyři miliony čtverečních kilometrů, což je území srovnatelné s Evropskou unií – a především je to víc než polovina původní zaledněné plochy.
V Arktidě žijí velryby, tuleni, lední medvědi, mořští ptáci a další druhy, z nichž většinu nikde jinde na světě nenajdete. Je to jedna z posledních oblastí nedotčené přírody. „Arktický oceán je jedinečný, nádherný a plný života. Měl by takový zůstat,“ poznamenal Hamilton.
Greenpeace na podporu vyhlášení přírodní rezervace v Arktidě získali už podpisy asi pěti milionů lidí po celém světě včetně celebrit, jako je Robert Redford nebo Paul McCartney.
Rusové už ropu těží
Ledovce se rozpadají a tají kvůli globálnímu oteplování, ale tamní unikátní přírodu ohrožuje podle Greenpeace také těžba ropy a průmyslový lov ryb. Nejdále zatím pokročila ruská společnost Gazprom, která na konci roku zahájila těžbu „černého zlata“ z plošiny Prirazlomnaja v Pečorském moři. Právě tady loni v září zatkly ruské ozbrojené složky třicet protestujících aktivistů Greenpeace.
Ostatní těžební společnosti – těžařský gigant Shell a norský Statoil – zatím plány na zahájení těžby odložily, byť do přípravy investovaly už miliardy dolarů. „Naše plány na těžbu v Arktidě jsme důkladně promysleli. Jednoduše je zpomalíme. Zpomalíme je, protože můžeme. Máme řadu dalších možností, které jsou lépe připraveny,“ řekl ředitel pro průzkum norské těžební společnosti Tim Dodson.
„Je jasné, že největší hrozbou pro arktické životní prostředí jsou momentálně ruské těžební firmy,“ řekla vedoucí arktické kampaně Klára Sutlovičová z české pobočky Greenpeace.
Status jako Antarktida
Podle představ této mezinárodní organizace by okolí severního pólu mělo mít podobný status, jaký před více než dvaceti lety dostala Antarktida, která nepatří žádnému státu a slouží vědeckému výzkumu. Podle zatím neoficiálních informací by se právě Arktida mohla stát jedním bodem květnového jednání evropských ministrů životního prostředí. A na podzim se uskuteční summit OSN ke změnám klimatu, kam se Greenpeace také chystají.
„Je to samozřejmě taky jedna z příležitostí pro naši kampaň za vyhlášení Arktidy přírodní rezervací,“ dodala pro ECHO24.cz Klára Sutlovičová z pražské kanceláře Greenpeace.