Zemřel Rus, který držel kosmonauty 520 dní 'na Marsu'
Ruský kosmonaut a lékař Boris Morukov, který řídil projekt simulovaného letu na Mars, náhle zemřel na Nový rok ve věku 64 let. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na moskevský Ústav lékařských a biologických problémů Ruské akademie věd, který experiment s letem na rudou planetu podnikl a kde Morukov působil jako zástupce ředitele.
Projekt Mars 500, simulující v pozemských podmínkách dlouhý kosmický let, začal v červnu 2010. Pro šestici dobrovolníků skončil až v listopadu 2011, a to po 520 dnech strávených v izolaci v laboratoři v okolí Moskvy. Ředitel ústavu následně "navrátilce z Marsu" - tři Rusy, Číňana, Francouze a Itala - vyznamenal medailemi zasloužilého výzkumníka.
K obdobnému experimentu přímo na oběžné dráze by bylo nutné prodloužit pobyty na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), které jsou nyní příliš krátké, než aby se daly ověřit následky beztíže při letu na Mars, uvedl tehdy Morukov jako ředitel projektu. Ale i pozemní experiment podle něj k příští marťanské misi hodně přispěl.
Vědci předpokládají, že cesta na Mars potrvá 400 až 700 dní. Skutečná expedice nejspíše odstartuje až někdy po roce 2030.
Čtěte také: Poletí k Marsu pouze ženy? Bylo by to výhodnější
Rekord v délce pobytu ve vesmíru, který drží ruský kosmonaut Valerij Poljakov výkonem 437 dnů, 17 hodin a 59 minut, se zrodil v polovině 90. let minulého století na ruské stanici Mir.
Sám Morukov absolvoval jeden kosmický let k Mezinárodní vesmírné stanici v září 2000, a to v americkém raketoplánu Atlantis. Výprava trvala 11 dní, 19 hodin, 11 minut a jednu vteřinu.