Překvapení. Nobelova cena za mír míří do Tunisu
Nobelova cena
Nobelova cenu míru pro letošní rok míří do Tunisu, získal ji tuniský Kvartet pro národní dialog. Jedná se o společenství, které sdružuje čtyři klíčové organizace v tuniské občanské společnosti.
Oznámil to v pátek norský Nobelův výbor. Cenu udělil za rozhodující přispění k výstavbě pluralistické demokracie v Tunisku během Jasmínové revoluce v roce 2011. „Více než cokoli jiného je cena zamýšlena jako povzbuzení Tunisanů, kteří navzdory velkým výzvám položili základy národního bratrství, jež podle výboru poslouží jako příklad hodný následování ostatními zeměmi,“ zaznělo při udělování ceny.
„Kvartet vydláždil cestu pro mírový dialog mezi občany, politickými stranami a úřady a pomohl najít řešení založená na konsenzu k široké škále výzev napříč politickými a náboženskými rozdíly,“ zaznělo také v projevu. Výbor ve své řeči rovněž ocenil to, že sekulární a islamistické frakce tuniského politického spektra spolu neválčí, tak jako v Sýrii, ale spolupracují. Prý je to „v nejlepším zájmu každého, kdo v zemi žije“.
Ocenění tak patrně přichází v kontextu dění v ostatních zemích arabského světa, které se po arabském jaru a svržení sekulárních diktátorů propadly do chaosu. Nicméně letošní vítěz je velkým překvapením. Dokonce ani na anglické Wikipedii neměl doposud svou vlastní stránku, ta vznikla až pár minut po udělení Nobelovy ceny za mír.
Nobel Peace Prize awarded to Tunisia‘s National Dialogue Quartet http://t.co/xYWFqrFhzO pic.twitter.com/Vp6HZ2UY3Z
— Daily Mail Online (@MailOnline)
9. Říjen 2015
(Představitelé jednotlivých organizací Kvartetu v září 2013)
Kvartet byl vytvořen v roce 2013 jako alternativní mírový politický proces v době, kdy země byla na pokraji občanské války. V rozmezí několika let umožnil Tunisku zavést ústavní systém vlády a zaručit dodržování lidských práv pro všechny obyvatele.
Tuniský Kvartet národního dialogu zahrnuje čtyři klíčové organizace v tuniské občanské společnosti – odborovou centrálu Všeobecného tuniského svazu práce, Tuniský svaz průmyslu, obchodu a řemesel, Tuniskou ligu na obranu lidských práv a Tuniský spolek právníků. Tyto organizace reprezentují různé sektory a hodnoty tuniské společnosti, jako je pracovní život a dobré životní podmínky, zásady právního státu a lidská práva.
Jasmínová revoluce
Jasmínová revoluce vypukla v Tunisu na přelomu let 2010 a 2011 poté, co se ve městě Sídí Bú Zíd upálil šestadvacetiletý mladík, když mu policie opětovně zabavila ovoce a zeleninu, protože ji prodával bez povolení. S jeho činem se ztotožnily tisíce lidí a v zemi propukly pouliční protesty.
Protestní hnutí se velice rychle rozšířilo do mnoha zemí severní Afriky a Blízkého Východu. Následné nepokoje a revoluce v různých zemích jsou označovány souhrnně jako arabské jaro. To mělo v různých zemích různý průběh, ale všechny země spojuje hlavně boj proti chudobě, nezaměstnanosti a špatným životním podmínkám, boj za demokracii a základní lidská práva.
V mnoha zemích se podle šéfky Nobelova výboru dostal boj za demokracii do slepé uličky, v Tunisku se nicméně podařilo přejít k demokracii založené na pulzující občanské společnosti s požadavky na dodržování lidských práv.