Zavalení Afghánci zůstanou, kde jsou. Vláda oblast prohlásí za masový hrob
Afghánci nebudou vykopávat těla obětí pátečního tragického sesuvu půdy. Namísto toho se místní úřady rozhodly prohlásit postiženou oblast za masový hrob, informoval guvernér provincie Badachšán Shah Waliullah Adeeb.
Těla více než dvou tisíc obětí jsou totiž pohřbena pod tlustou, někde až stometrovou vrstvou kamenů a bláta. Záchranáři se navíc obávají zřícení přilehlých svahů.
Až druhý sesuv půdy byl devastující
K sesuvu půdy na severovýchodě Afghánistánu došlo krátce před pátečním polednem. V první fázi zasáhl menší sesuv půdy jen pár domů. Když se však lidé z okolních vesnic seběhli pomoci postiženým, přišel druhý a mnohem drtivější zával.
K sesuvu půdy navíc došlo v době, kdy se v regionu Argo konala svatební ceremonie. ,,Náš odhad o 2700 mrtvých zahrnuje počty obyvatel zasažených domů, počet svatebčanů i těch, kteří přispěchali na pomoc,“ upřesnil guvernér Adeed.
Sesuvy půdy způsobené sezónními dešti a jarním táním sněhu smetly až čtyři sta domů postavených z hliněných cihel. Vesničané s několika desítkami policistů se záhy pustili do pokusů najít a vyhrabat, některé z těch, kteří katastrofu přežili. K tomu používali jen základní zemědělské nástroje.
Postižená oblast je těžko dostupná, chybí moderní technika
Do oblasti, která se nachází blízko hranic s Tádžikistánem a Pákistánem, přiletěl v průběhu soboty jako první záchranný tým afghánské armády. Postižená hornatá oblast je totiž vzdálená od hlavního města, nadto špatně přístupná. Vedou k ní jen úzké, nekvalitní cesty, které jsou aktuálně poničeny dlouhotrvajícími dešti.
,,Sice se nám podařilo do oblasti dopravit jeden bagr, ale ten nám kopání nijak výrazně neulehčuje,“ uvedl pro agenturu Reuters plukovník Abdul Qadeer Sayad. ,,Navíc se nám nepoštěstilo najít jediného přeživšího,“ dodal. Jeho slova doplnil plukovník Ahmad Khan Nafe: ,,Nemyslím si, že by někdo mohl přežít dvanáct hodin pod takovou vrstvou bahna.“
Guvernér Adeeb apeluje na mezinárodní organizace, aby poskytly pomoc až čtyřem tisícům lidí, kteří jsou nyní bez střechy nad hlavou a také sedmi stům rodinám z přilehlých oblastí. Tisíce lidí museli přečkat mrazivou noc venku, jen minimum z nich ve stanech. OSN označila za klíčové zajistit jim pitnou vodu, lékařskou pomoc, jídlo, prozatímní přístřeší a v neposlední řadě také psychickou podporu.
NATO i USA nabízí pomoc
Pomoc s vyprošťováním těl nabízí vojenské jednotky NATO. Podle jejich vyjádření je o to ale afghánská vláda nepožádala. Také Spojené státy americké ujišťují, že jsou “v reakci na tuto katastrofu připraveny pomoci“. ,,Chci jménem všech Američanů vyjádřit to, že naše myšlenky jsou s afghánským lidem postiženým touto katastrofou," prohlásil Barack Obama.
Prezident Obama dále řekl, že tak “jako jsou Spojené státy po boku Afghánců už deset obtížných let, jsou i nyní připraveny pomoci při řešení této katastrofy“. ,,I když tamní válka pro nás letos končí, náš závazek pomáhat Afghánistánu a jeho národu trvá,“ prohlásil Obama. V Afghánistánu se nachází přibližně 30 tisíc amerických vojáků. Washington ale plánuje stáhnout je do konce letošního roku.