Chceme nový proces, žádají odsouzení manažeři MUS

Chceme nový proces, žádají odsouzení manažeři MUS 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Řada chyb, porušování práv obviněných, zkreslování nebo úplné pomíjení důkazů. To jsou podle nepravomocně odsouzených exmanažerů Mostecké uhelné společnosti (MUS) jen některé z důvodů, proč podávají odvolání proti rozsudku švýcarského soudu v Bellinzoně. Dosáhnout chtějí zrušení rozsudku a opakování procesu.

„Ten soud se vůbec nevypořádal s předloženými důkazy a popsal příběh, který se ve skutečnosti nemohl odehrát,“ říká advokátka a mluvčí nepravomocně odsouzených manažerů Karolina Zelenková. „Úplně například pominul důkazy, které se týkaly výslechů tehdejších ministrů. Soud se podle nás opírá pouze o své domněnky, ale nedošel ke skutečnému stavu věci,“ doplňuje.

„Práce soudu s důkazy je skutečně problematická. Některé, které jsou ve spisu, úplně opominul. Rozsudek obsahuje spoustu vad a má spíše podobu prokurátorské řeči než rozhodnutí nezávislého soudu. Jsou tam velké chyby v procesu a já se domnívám, že by soud mohl dojít k tomu, že zruší rozsudek a dojde k opakování procesu,“ doplňuje Bohdan Žáček, advokát Antonína Koláčka.

Manažeři a jejich advokáti také poukazují na to, že na písemné odůvodnění loňského rozsudku museli čekat přes 230 dní, sami ale měli na odvolání pouhý měsíc. Vypořádat se museli s dokumentem, který má 591 stran a je celý ve francouzštině. „Z toho měsíce navíc zabral několika překladatelům dva týdny jen překlad celého textu,“ přibližuje Zelenková.

Odvolání i z tohoto důvodu zmiňuje například porušení práva na řádnou obhajobu nebo na spravedlivý proces.

Jeden z odsouzených, Marek Čmejla, v úterý označil rozhodnutí soudu za velmi nekvalitní: „Pro mě situace, kdy soud pomine důkazy, které vylučují trestní čin, za který jsem byl nepravomocně odsouzen, je nepřípustná. A kladu si otázku, jak je to vůbec možné? Jestli je to neznalostí, nebo je za tím něco úplně jiného...“

Podle Čmejly existují v podstatě dvě možnosti dalšího vývoje – buď bude Spolkový nejvyšší soud v Lausanne souhlasit s původním rozsudkem a pak by si manažeři začali odpykávat své tresty a odvolali se do Štrasburku, nebo se soudci se svými kolegy v Bellinzoně neshodnou, řeknou, že byl proces špatný a musí se opakovat.

„Jsou tu dvě teze. Jedna je, že společnost Newton byla jakousi prázdnou a účelovou schránkou, která byla založena jen za účelem vytunelování MUS. Druhá důležitá teze je, že sice všechny transakce byly v pořádku, ale trestná činnost je v rozsudku soudu nacházena v globálním spiknutí nás odsouzených. Obě ty teze musím odmítnout,“ dodává k odvolání další odsouzený Petr Kraus.

Švýcarský soud v říjnu 2013 nepravomocně potrestal Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz.

Soud v Bellinzoně loni také rozhodl, že ze zablokovaných peněz bývalých manažerů MUS neuvolní žádné odškodné pro Českou republiku. Nepravomocně odsouzení podnikatelé podle soudu způsobili svou činností větší škody, než je hodnota zmražených prostředků. Jak zaznělo v úterý, částka má být ještě o dvě miliardy korun vyšší.

Lhůta pro podání odvolání uplyne části manažerů tento čtvrtek, části příští týden.

V Česku jsou exmanažeři stíháni za zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že Mostecké uhelné vyvedli 150 milionů dolarů, tedy něco přes tři miliardy korun, které poté využili na nákup akcií MUS. Policisté je viní i z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Měli státu způsobit škodu přesahující 1,6 miliardy.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz