Tunisko přijalo amnestii pro zkorumpované úředníky z doby předchozího režimu

Amnestie v Tunisu

Tunisko přijalo amnestii pro zkorumpované úředníky z doby předchozího režimuNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Tuniské vládní strany prosadily v parlamentu zákon, jenž amnestuje úředníky obviněné z korupce z doby vlády svrženého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího. Opozice to označila za zradu revoluce z roku 2011, která zahájila demokratizační vlnu známou jako arabské jaro.

Zákon ve středu na mimořádném zasedání prohlasovalo 117 poslanců z vládních stran Hlas Tuniska (Nidá Túnis) a islamistické Strany obnovy (Ennahda). Spornou amnestii navrhl prezident Kaíd Sibsí, který byl v bin Alího éře sám úředníkem.

Zastánci zákona tvrdí, že pomůže uzavřít minulost, zlepší klima pro investice a zamezí šíření nedůvěry ve státní činitele. Opozice a část veřejnosti ale amnestii tvrdě kritizuje.

„Tento zákon je pokročilou fází kontrarevoluce,“ citovala agentura Reuters jednoho z opozičních poslanců. „Blahopřeji vám k návratu diktátorského státu a usmíření se zkorumpovanými. Tunisané vám neodpustí,“ řekl na adresu vlády další představitel opozice.

Svědci vypověděli, že policie bila demonstranty, kteří kvůli amnestii provolávali hesla proti vládě a prezidentovi.

Tunisko před šesti lety odstartovalo vlnu povstání v Africe a na Blízkém východě známou jako arabské jaro. Revoluce v Tunisku vypukla koncem roku 2010, kdy se kvůli špatným životním podmínkám upálil mladík Muhammad Buazízí. Poté se rozšířily demonstrace zejména proti nezaměstnanosti, ale i korupci a nerovnosti. Nepokoje 14. ledna 2011 přiměly odstoupit bin Alího, který po 24 letech vlády uprchl do Saúdské Arábie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Tunisko je považováno za jedinou arabskou zemi, které arabské jaro přineslo demokracii. Nenaplnily se ale zatím naděje, že se zlepší ekonomická a sociální situace obyvatel. Rozpočet zatěžuje rostoucí schodek, a proto vláda plánuje úsporná opatření. Ekonomika těžící z turismu stále bojuje s následky předloňských atentátů na cizince v hotelech v přímořském letovisku Súse. Výjimečný stav vyhlášený v listopadu 2015, když islamisté zabili 12 členů prezidentovy ochranky, byl již několikrát prodloužen.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články