'Předstíráme boj s korupcí. Kdo nesouhlasí, je hned korupčník'
Poslanci vs. Rekonstrukce státu
Předstíráme boj proti korupci a někteří novináři ještě předstírají, že nám to věří. I tak popisovali průběh páteční debaty o zavedení registru smluv někteří členové ústavně-právního výboru sněmovny. Norma je po pátku v ohrožení. Výbor k ní doporučil vypracovat komplexní pozměňovací návrh, podle ministerstva vnitra by zákonu dokonce slušelo, aby ho navrhla vláda.
Sněmovna původně plánovala návrh, podle něhož nebudou smlouvy uzavřené veřejnou správou platné, dokud se nezveřejní na internetu, co možná nejdříve. V posledních týdnech se ale rozhořel spor mezi některými poslanci a aktivisty z Rekonstrukce státu, který výrazně ovlivnil i páteční debatu na výboru.
„Jsem bohužel zpravodajem návrhu zákona o registru smluv. Říkám bohužel. Nevím, co jsem komu v minulém životě udělal zlého,“ prohlásil během jednání Jan Chvojka z ČSSD a připojil, že podle Rekonstrukce státu lze zákon pochopit za minutu. „Trochu se tak divím, proč se tu už poněkolikáté scházíme,“ dodal.
Exministr Blažek: „Toho, kdo se dal dohromady s aktivisty, třeba pan Babiš, bych chtěl varovat, že když jim dá prst, vezmou si ho celého. Jakmile neschválí všechno, co oni si usmyslí, tak bude popisován jako darebák.“
Další poslanci šli ve svých výrocích ještě dál. Třeba bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který už si prý nic nedělá ze své mediální pověsti.
„My předstíráme, že bojujeme proti korupci a někteří novináři ještě předstírají, že nám to věří. To bych chtěl říct k průběhu této debaty. Fascinuje mě počet těch lidí, kteří mají zájem o diskuzi – jako kdyby ten zákon nebyl, stát nebude fungovat, demokracie nebude fungovat,“ glosoval průběh jednání Blažek.
A připomněl tlak na poslance, o němž deník ECHO24.cz psal už v tomto týdnu a proti němuž se ohrazuje stále víc poslanců. Blažek konkrétně řekl, že kdo nezvedne pro ruku zákon, je na internetu obratem označen za korupčníka.
Více o sporu poslanců s Rekonstrukcí státu čtěte: 'Jsou jako jakobíni.' Aktivisti dělají z poslanců škůdce
„Poslanec se pak dostává do fáze zcela nesvobodného rozhodování. Toho, kdo se dal dohromady s aktivisty, třeba pan Babiš, bych chtěl varovat, že když jim dá prst, vezmou si ho celého. Jakmile neschválí všechno, co oni si usmyslí, tak bude popisován jako darebák,“ uzavřel Blažek.
Výbor nakonec vznik registru odsouhlasil i s některými pozměňovacími návrhy, které například odkládají účinnost povinného zveřejňování smluv u malých obcí, registr by se také neměl týkat faktur a objednávek pod 50 tisíc korun.
Ke kritice se ale připojili i další, třeba poslanec ANO Bronislav Schwarz, který se obává, že pokud jsou v zákoně chyby, budou připisovány poslancům a vládě. Jenže právě tady se objevil další problém. První náměstek ministra vnitra Jan Sixta poslancům sdělil, že resort za systém nemůže ručit, protože ho detailně nezná.
„Technický problém v tom není, ďábel je spíše zakopaný v tom, že pořád neznáme třeba rozsah smluv, kolik se jich bude do registru posílat, nebo jaké bude zabezpečení. Odpovědět na to, zda jsme to schopní bezproblémově zajistit, neumím. Tomu zákonu by opravdu slušel plnohodnotný vládní návrh se všemi náležitostmi, které má mít,“ řekl na jednání Sixta. Podle něj také není jasné, kdo by rozhodoval případné spory, například pokud úřednice při zadávání smlouvy udělá chybu.
Registr smluv v nedohlednu
Ústavně-právní výbor nakonec vznik registru odsouhlasil i s některými pozměňovacími návrhy, které například odkládají účinnost povinného zveřejňování smluv u malých obcí, registr by se také neměl týkat faktur a objednávek pod 50 tisíc korun. Poslanci naopak odmítli návrh Chvojky, aby uzavřené smlouvy zveřejňovaly pouze firmy s plnou, tedy stoprocentní účastí státu. „Šlo by to jednoduše obcházet tak, že by podnik prodal třeba pouhé jedno procento,“ oponovali.
Co je však zásadní: výbor přijal i doporučení předkladateli zákona Janu Farskému (TOP 09 a STAN), aby k zákonu ve spolupráci s ministerstvy připravil komplexní pozměňovací návrh. To může znamenat další až několikaměsíční zdržení.
„Já samozřejmě ministerstva oslovím. Bylo to součástí nějakého kompromisu, který se mi podařilo vyjednat. Doufám, že to bude rychlé, ministerstva ten návrh znají dva roky. Kdybych na to nepřistoupil, obávám se, že by to byl impuls k tomu, na co mnozí poslanci čekají – tedy že by se návrh pozastavil, čekalo by se na vládní a v podstatě by to šlo k ledu,“ vysvětlil Farský deníku ECHO24.cz.
Sněmovna měla registr smluv původně projednávat na své červnové schůzi. Na její program ale zatím zařazený není. A po pátečním rozhodnutí výboru se ani nedá čekat, že by se na něj dostal.