Ímámové nejsou nevinní andělé. Fotí se u fotbalu, při čaji i na sjezdovce

Imámové na Instagramu

Ímámové nejsou nevinní andělé. Fotí se u fotbalu, při čaji i na sjezdovceNOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Nečekaným hitem internetu se stal instagramový účet zobrazující íránské duchovní v neobvyklých situacích. Imámové na fotografiích pijí čaj, pózují u vánočního stromečku, ale také hrají fotbal nebo jezdí na lanovce. Účet Talabeh Today shromažďující takto netradiční obrázky kromě dvanácti tisíc online odběratelů zaujal i server BBC.

Zaběhlý stereotyp íránského duchovního jako fanatika pokřikujícího nenávistná hesla ke shromáždění věřících se rozhodl zbořit student muslimského semináře Masúd Zarejan. Ten na instagramu založil účet Talabeh Today, a postupně na něj začal přidávat fotografie náboženských představitelů islámu.

„Cílem této stránky je zobrazit skutečný a opravdový sociální život našich duchovních. Mnoho lidí o nás má špatné mínění. Domnívám se, že pokud se budeme pokoušet ukazovat imámy jako nevinné anděly, ostatním to bude připadat nepřirozené. Duchovní je přeci pouze obyčejný člověk,“ vyjádřil se zakladatel stránky v jednom z rozhovorů pro místní média.

Bývalý autor dokumentárních filmů Zarejan byl původně jediným autorem fotografií na populární síti. Na prvních obrázcích zachytil Íránec duchovní při návštěvě obchodního centra nebo u přípravy čaje. Na stránce se ale postupně začali objevovat i příspěvky fanoušků tohoto účtu.

Velkou oblibu si získal obrázek imáma pózujícího u vánočního stromečku se zahalenou ženou. Dáma na fotografii byla podle svých slov původně křesťanka, poté co onemocněla rakovinou se ale začala modlit k Alláhovi. Po své náboženské konverzi se prý zcela vyléčila. I tak ale na tradiční oslavy vánoc nezapomněla a rozhodla se je oslavit společně s islámským duchovním.

Kromě nadšených reakcí už ale Talabeh Today dokázal rozvášnit i řadu ortodoxních věřících. Ti argumentují posvátností úřada imáma a požadují okamžité stažení nevhodných fotografií z internetu. Duchovní hrající na hřišti fotbal s dětmi prý rozhodně nejsou dobrým obrazem islámu.

„Je to skutečně snaha o zachycení humanity a soucitu nebo se autor jen pokouší ovlivnit veřejné mínění a přitáhnout pozornost k představitelům tohoto náboženství,“ ptá se jedna z diskutujících na populárním účtu.

Čtěte také: VIDEO: Bikiny, minisukně a rock’n‘roll. Írán před 40 lety

Imámové jsou v Íránu tradičně privilegovanou vrstvou už od revoluce roku 1979. Jejich společenské postavení a prestiž ale v posledních letech výrazně poklesly zejména mezi mládeží. Duchovním je vyčítáno zejména odtržení od reality a nedodržování tradičních náboženských pouček.

Čtěte také: Prezident Obama jde poprvé v Americe do mešity

Muslimky pomohly usvědčit náboráře IS. Buďte jako ony, vyzývá policie

Francie prý žádá EU o nové sankce proti Íránu kvůli raketám

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články