Soud označil Peroutku za antisemitu a rasistu, za článek se Hrad musí ale omluvit

ZEMAN VERSUS PEROUTKA

Soud označil Peroutku za antisemitu a rasistu, za článek se Hrad musí ale omluvitNOVÉ 2
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Odvolací pražský městský soud dal ve sporu o článek Hitler je gentleman, jehož autorství mylně přisoudil prezident Miloš Zeman novináři Ferdinandu Peroutkovi, za pravdu Peroutkově vnučce Terezii Kaslové. Opět tak nařídil České republice, aby se za některé nepravdivé prezidentovy výroky omluvila doporučeným dopisem. Soud však nerozporoval to, že Peroutkovy texty mohou být vnímány jako antisemitské a část obžaloby zamítl.

„Z části jsme shledali rozhodnutí soudu nižší instance za správné a z části jsme jej zamítli,“ uvedl soudce Tomáš Novosad. Podle rozhodnutí soudu se odpovědná osoba kanceláře má omluvit za nepravdivé tvrzení Zemana, že Peroutka napsal článek Hitler je gentleman.

Za další jeho výroky se ale omlouvat nemusí. Výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ sice Peroutka navzdory Zemanově tvrzení nenapsal, ani neřekl, přesto se za jeho připsání tomuto spisovateli nemusí Hrad omlouvat. Soudce Novosad uvedl, že některé Peroutkovy články se nesou v tomto duchu a lze je tak interpretovat. Změnil tak předchozí rozhodnutí obvodního soudu.

Soudce se nyní zabýval také dalšími prezidentovými výroky, a to zmínkou o změně pana Jekylla v pana Hyda a údajné Peroutkově „fascinaci zrůdným učením“. Podle soudce se jedná o hodnotící úsudek, který Zeman mohl z článků udělat. „Články byly psány pro širokou veřejnost, takže i Ferdinand Peroutka musel předpokládat, že si je lidé budou vykládat různě,“ odůvodnil rozhodnutí Novosad.

Kaslová spokojená není

Peroutkovu vnučku rozsudek rozhodně neuspokojil, právě naopak. „Jsem naštvaná, možná více než naštvaná, jsem uražená. Dotklo se mě to možná více, než slova Zemana,“ uvedla po skončení soudu Kaslová. Soudce totiž vlastně řekl, že Peroutka mohl být antisemita. „Antisemitou nebyl. Jeho dcera byla Židovka,“ dodala. Proti rozhodnutí hodlá podat dovolání. Soud zkoumal také další články, které Hrad předložil a které měly potvrdit Zemanovy hodnotící soudy. Dohromady se jednalo o sedm článků, které Peroutka napsal na konci 30. let.

Advokát Hradu Marek Nespala hned na začátku líčení uvedl, že není zřejmé, kdo by se měl omlouvat. Tak jak je pojata obžaloba, by se podle něj měli omluvit všichni obyvatelé České republiky. „To by znamenalo, že by se měla omluvit i paní žalobkyně,“ řekl Nespala. Ve stejném duchu se vyjádřil i po vynesení rozsudku.

Zeman se soudu neúčastnil. Před rozsudkem však řekl, že se tím vůbec nezabývá. „Tím se bude zabývat právě odvolací soud a ten si vyžádal v této věci, na rozdíl od soudu první instance, kompletní dokumentaci všech Peroutkových článků charakterizující jeho, řekněme, obdiv k nacismu,“ řekl Zeman před Základní školou ve Stochově, kde se, jak už dříve uvedl serveru ECHO24.cz jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, účastnil začátku školního. Ovčáček také zdůrazňoval, že účast prezidenta není relevantní, protože soudní spor není veden proti němu. Žalovat prezidenta přímo není možné, proto Kaslová musela svoji žalobu směřovat proti kanceláři prezidenta republiky.

Zeman na loňském fóru k holocaustu hovořil o selhání intelektuálů v období nacismu a dokládal to tvrzením, že Peroutka napsal článek „Hitler je gentleman“. Peroutkovi přisoudil vedle autorství článku také výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Autorem výroku o vlcích je ale novinář Jan Stránský. Prezident si ale stojí za tím, že článek viděl.

Soudkyně u Obvodního soudu pro Prahu 1 dala Kaslové za pravdu. Peroutka podle ní není autorem, ani původcem zmiňovaného článku a Hrad nedokázal předložit důkazy o opaku. Proto nařídila České republice, aby se za nepravdivé výroky omluvila. Kancelář prezidenta republiky se ale odvolala. Nyní rozsudek částečně potvrdil i Městský soud v Praze.

Kritici prezidentova tvrzení poukazují na to, že „Peroutkova fascinace nacismem“ je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickými koncentračními tábory. Za první republiky patřil ke skupině pátečníků – neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Platil za bytostného demokrata a odpůrce nacismu i komunismu.

Čtěte také: Další kolo sporu o Hitlera gentlemana. Hrad prý překvapí

Text omluvy, kterou musí Kancelář prezidenta republiky zaslat Terezii Kaslové:

Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.“

Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman.“

Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.

Čtěte také:​​​​​​​ Ovčáček opět vypouští mlhu o Peroutkovi, přišel s dalším ‚důkazem‘

Hrad se odvolal proti rozsudku v kauze Peroutka

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články