Děkan vyhazuje pedagogy pro nadbytečnost. Jako za normalizace, zní kritika

Protest proti odchodu akademiků

Děkan vyhazuje pedagogy pro nadbytečnost. Jako za normalizace, zní kritikaNOVÉ
Fakulta architektury VUT v Brně Foto: FOTO: Facebook/FA VUT
1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Tři pedagogové Fakulty architektury Vysokého učení technického (VUT) v Brně dostali v červenci výpověď z Ústavu navrhování z důvodu nadbytečnosti. Vyhození architekti se brání, že výpověď je podmíněna jejich nesouhlasem s děkanovou reorganizací fakulty. V otevřeném dopise ho vyzývají k rezignaci. Část studentů a pedagogů sepisuje petice a otevřené dopisy na jejich podporu, jiní stojí za děkanem. Ten vysvětluje, že výpovědím předcházela nabídka zkrácení úvazku.

Brněnskou fakultou architektury opět zatřásly spory. Děkanovi Janu Hrubému oponenti vyčítali, že jedná v protikladu s programem, s nímž byl do funkce zvolen. Nyní se spory točí kolem výpovědí pedagogů a architektů Jana Sochora, Bohumily Hybské a Pavla Jury. Fakulta se rozdělila na dva pomyslné tábory kritiků a podporovatelů Hrubého.

Poté, co byl do své funkce v roce 2014 Hrubý zvolen, rozhodl se sloučit do jednoho pět různých ústavů navrhování. V otevřeném dopise vyhození architekti tvrdí, že děkan vedoucím jednotlivých ústavů nechal poslední den před celofakultní dovolenou na vrátnici dopis, v němž je informoval o odvolání z funkcí. „Současně vypsal výběrové řízení. Jenže uzávěrka přihlášek byla v době dovolených, stávající vedoucí tak prakticky neměli šanci se přihlásit,“ řekl pro server ECHO24.cz Sochor. Děkanovi oponenti navíc kritizují, že o záměru slučování pěti ústavů neinformoval před volbou děkana.

„Netajili jsme se s tím, že se nám nezdají kroky pana děkana. Ani reorganizace fakulty, ani to, že se na pozice vedoucích nových ústavů přihlásil vždy pouze jeden člověk, a to stávající zaměstnanec fakulty, čímž se celá struktura fakulty zakonzervovala. Je to pravý opak děkanem pouze slovně deklarované větší rozmanitosti názorů na fakultě, protože fakticky jde o likvidaci nepohodlných lidí a názorů. Naše skupina na Ústavu navrhování se odmítla do konkurzu na vedoucí pracovišť nové struktury přihlásit. Takže se nás děkan rozhodl zbavit,“ řekl Sochor. „Argument nadbytečnosti je hloupost. Nezměnil se ani počet studentů, všichni mají stoprocentní využití úvazku,“ okomentoval pro ECHO24.cz výpovědi další pedagog fakulty Petr Pelčák.

Ještě před výpovědí nabídl děkan Sochorovi, Hybské a Jurovi zkrácení úvazku. Tu odmítli a přišla výpověď. V otevřeném dopise, který děkan sepsal po sérii kritiky ze strany části akademické obce i studentů, vysvětluje, že odporuje logice, aby aktivní architekti (což všichni tři zmínění pedagogové jsou) řádně plnili své povinnosti na plný úvazek na fakultě a současně ve svých ateliérech. Ústav navrhování měl navíc v té době dle děkana největší podíl pedagogických úvazků a možným východiskem bylo snížení pracovních úvazků. „Tuto nabídku k řešení však nikdo nepřijal,“ vysvětloval Hrubý. „Z mého pohledu je velmi účelové, že řada informací je šířena jako neúplná, vytržená z kontextu a často se zapomíná, že každá mince má i druhou stranu,“ brání se kritice Hrubý, který je nyní na zahraniční cestě. Všechny změny jsou dle něj v souladu se strategií přechodu na větší rozmanitost studia architektury a na větší pestrost studijních předmětů a specializací.

Výpovědi kritizoval bývalý děkan fakulty Josef Chybík, který v otevřeném dopise Hrubého upozornil na to, že série výpovědí navozuje normalizační atmosféru. „Je analogická nejtemnějšímu období naší historie, kdy za projevený názor byl zakazován výkon povolání,“ tvrdí Chybík s tím, že o místo přišli vynikající odborníci. S odchodem tří pedagogů nesouhlasí i část studentů. Vznikla petice s téměř 230 podpisy, ve kterém vyzývají děkana k „zamyšlení nad přínosem jeho kroků pro budoucnost fakulty“. Část studentů zaslala děkanovi osobní dopis, v němž se vyhozených architektů zastávají.

Na druhé straně barikády je část pedagogů včetně proděkanů Petra Šmídka či Jiřího Palackého, kteří podepsali prohlášení, v němž se za děkanovu strategii staví. „Považujeme obviňování bez důkazů za nemravné (viz téma zfušovaná výběrová řízení, nekompetentní vedení ústavu apod.),“ tvrdí.

Fakultní rozpor řeší i rektorát VUT. Otevřené dopisy rektoru Petru Štěpánkovi zaslaly obě strany sporu. Výsledky kontroly, zda při reorganizaci nedošlo k právnímu pochybení, by mělo vedení univerzity získat během dvou až tří týdnů.

Čtěte dále: Vzpoura studentů: Zbavujete se lidí s opozičními názory

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články