Petr Kramný je vinen, dostal 28 let vězení
Vražda v Egyptě
Sedmatřicetiletého Petra Kramného z Karviné potrestal ve čtvrtek Krajský soud v Ostravě 28 lety vězení za vraždu. Senát ho uznal vinným, že v červenci 2013 během dovolené v Egyptě zabil elektrickým proudem svou šestatřicetiletou manželku a osmiletou dceru. Kramný také musí podle soudu zaplatit příbuzným své manželky celkem osm milionů korun. Kramný od počátku vinu popíral, tvrdil, že celá rodina měla žaludeční problémy, to ale důkazy vyvrátily. Obhájkyně Jana Rejžková žádala, aby jejího klienta soud viny zprostil a proti rozsudku se odvolali. Kramný už je téměř dva roky ve vazbě.
,,Nenašel odvahu zabít sebe sama, začal vymýšlet příběh. Odsuzuje se na 28 let do vězení zvýšenou ostrahou. Otci zavražděné Erichovi Niciejovi zaplatí 4 miliony a 18 tisíc, bratrům Radmilovi 2 miliony a 270 tisíc a Martinovi 2 miliony a 200 tisíc,“ zněla slova ostravské soudkyně.
Soudkyně Renata Gilová dále ve vynášení rozsudku kritizovala práci egyptských znalců, kteří neprovedli práci kvalitně. To udělali až čeští znalci, kteří vyvrátili Kramného verzi o otravě a žaludečních potížích. ,,Zároveň bylo prokázáno, že příčinou smrti bylo náhlé selhání srdce po úrazu elektrickým proudem, s tímto názorem se soud ztotožňuje i při plném vědomí toho, že znalecký posudek Matlacha a Fargaše vyznívá odlišně a dříve zmíněné nálezy zpochybňuje.
Případ byl podle soudkyně Renaty Gilové specifický. „Místo činu nebylo na území ČR. Technici a kriminalisté neměli možnost prohlédnout místo činu a soudní lékaři neměli šanci provést prvotní pitvu. Přesto je senát přesvědčen, že se shromáždilo dostatek důkazů, aby mohl rozhodnout,“ řekla. Důkazy podle ní tvoří ucelený řetěz, jehož články na sebe navazují a podporují se. Není podle soudkyně proto pochyb o vině. Připustila, že chybí přímé důkazy. „Nic to nemění na závěru soudu. Není to ani nic neobvyklého. Není to první ani poslední případ, kdy je někdo usvědčen na základě nepřímých důkazů,“ uvedla.
„Jeho vztah k Monice jevil rysy poruchy závislé osobnosti, jak zde bylo vyloženo. Odcizování manželky se prohlubovalo, rostlo v něm přesvědečení, že vztah nelze zachránit, což bylo potvrzeno několika svědky. Následně nenašel odvahu zabít sám sebe, dále vykonstruoval příběh. Obviněný označil obvinění za absurdní, tvrdil, že rodinu miloval, a staví se do pozice oběti, které se podařilo přežít, kdy zprvu to staví do pozice náhody, kdy uvádí variantu třetí osoby, že jim někdo mohl něco dát do pití v lahvi. Vzápětí začíná dokonce vytvářet dojem, že to musela udělat zemřelá Monika, aniž by uvedl nějaký přesvědčivý motiv pro její jednání,“ pokračovala v odůvodnění soudkyně Gilová.
Na vraždu se chystal. Připravil si nástroj, kterým vedl proud
Senát se přiklonil k verzi, že obžalovaný plánoval rozšířenou sebevraždu, ale k tomu, aby po usmrcení manželky a dcery zabil i sám sebe, pak nenašel odvahu. Na čin se podle soudu Kramný předem chystal a připravil si nezjištěný nástroj, kterým do těl svých blízkých přivedl elektrický proud. Soudkyně řekla, že senát o tom nemá pochyby. K činu podle soudu dovedlo Kramného to, že nezvládl prohlubující se manželskou krizi. Žena se mu odcizila, například odmítala i intimní kontakt, a on se cítil ukřivděný a bál se, že ho manželka opustí. Dceru mohl zabít proto, že se obával, že nezvládne život bez rodičů.
Dobu, kdy oběti zemřely, se nepodařilo přesně určit. Mohlo se tak stát od večera 28. července až do večera následujícího dne. Poté, co manželku a dceru zabil, začal podle soudu Kramný konstruovat příběh o jejich možné otravě. Tomu přizpůsobil své další jednání, jež zahrnovalo i manipulaci s těly. Verzi o otravě podle soudkyně znalci vyvrátili, stejně tak to, že by oběti měly žaludeční problémy. Za vyloučenou považuje senát také možnost, že by elektřina mohla ženy zasáhnout nešťastnou náhodou.
Kramný se na místě odvolal
Kramný však trvá na své nevinně a proti rozsudku se odvolal. „Odvolávám se a podávám stížnost proti rozhodnutí o vazbě,“ prohlásil před soudem. Státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou.
Matka a dcera byly nalezeny mrtvé v hotelovém pokoji. Podle egyptských úřadů zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Žádný jed ale tamní experti neobjevili. Egyptská policie nikoho neobvinila a Kramný se po třech měsících mohl vrátit do České republiky.
Těla však po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. V únoru 2014 proto policie Kramného obvinila a soud ho poslal do vazby.