Kalousek: Babiš je podvodník. S dluhopisy zneužil právo
dynamit v základech demokracie
Šéf státní kasy Andrej Babiš (ANO) to v souvislosti se svým skandálem kolem nákupu korunových dluhopisů od své vlastní firmy Agrofert schytal od svého předchůdce Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten označil Babiše za podvodníka, který zneužil právo. Kalousek se do Babiše pustil na středeční debatě Politologického klubu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Na kauzu nejasností kolem nákupu dluhopisů Agrofertu, který tehdy Babiš vlastnil, a jeho osobních financí upozornil jako první Týdeník Echo. Naopak účastníci debaty se shodli, že přímá volba prezidenta se nepovedla. Je to „dynamit do základů demokracie.“
„Když někomu vrazí do břicha nůž, jsou dvě možnosti. Buď za to může ten, kdo útočil, anebo ten, kdo ho vyrobil. Podobné je to i s korunovými dluhopisy. … Je rozdíl mezi použitím práva a zneužitím práva. Dluhopisy vlastní firmy si koupilo jenom pár podvodníků a jedním z nich je ministr financí Andrej Babiš,“ prohlásil bývalý ministr financí a šéf TOP 09 Kalousek.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Reagoval tak na Babišova opakované slova o tom, že problémy s korunovými dluhopisy má na svědomí on jako bývalý ministr financí a také současný premiér Bohuslav Sobotka. „Korunové dluhopisy vymyslel pan Kalousek a když zjistil, že to podělal, tak spolu se svým kámošem Sobotkou zabránili jejich zdanění,“ řekl Babiš.
Nejasnosti kolem Babišova majetku se vynořily v souvislosti s tím, že v roce 2013 koupil dluhopisy svého holdingu Agrofert za 1,5 miliardy Kč. Babiš už dříve řekl, že na nákup těchto dluhopisů využil své předchozí příjmy. Pochybnosti o svých příjmech hodlal Babiš rozptýlit auditem. Závěry zpráv auditorských firem EY a PWC o Babišových příjmech potvrdily jeho dřívější vyjádření, že v letech 1996 až 2015 měl celkové příjmy 2,4 miliardy korun. Obě firmy ve svých zprávách upozornily na to, že tyto dokumenty nepředstavují audit podle mezinárodních auditorských standardů.
Kalousek: Babiš zařadí Česko do pomalého pruhu EU
V rámci debaty přišla, na které politici probírali i témata z mezinárodní politiky a byznysu, přišla řeč také na přijetí eura. Vicepremiér a ministr financí se opakovaně nechal slyšet, že nechce, aby Česko vstupovalo do eurozóny. Koruna je pro Česko výhodná, zejména pro případ, kdyby přišla další hospodářská krize, řekl Babiš. Pro rychlé přijetí eura se naopak vyslovil předseda opoziční TOP 09 Kalousek.
„Já nechci být v eurozóně. Nechci ručit za řecké dluhy ani italské banky,“ řekl Babiš. Společná evropská měna sice podle něj původně byla dobrým ekonomickým projektem, ale stal se z něj projekt politický a nyní je pro Česko vlastní měna výhodnější než společná evropská. „Dnes to sice funguje, ale zase může přijít krize, a potom koruna hraje pro nás dost významnou roli,“ řekl Babiš.
Naopak Kalousek se vyslovil pro co nejrychlejší zavedení eura v Česku. Důvody k tomu jsou podle něj politické. „Za TOP 09 chceme být v rychlejší části Evropy, s pomalými se nebude nikdo bavit,“ řekl. Dělicí hranice mezi rychlým a pomalým pruhem EU podle něj povede po hranici eurozóny.
Také vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že kdo v EU nemá společnou měnu, je v jiné kategorii než státy eurozóny. Česko by podle něj mělo při rozhodování o společné měně uvažovat zejména o tom, s kým má silné ekonomické vazby. „Není úplně podstatné mít euro, podstatné je mít měnu jako Německo nebo Nizozemsko,“ řekl.
„Přímá volba prezidenta? Dynamit pro demokracii“
Na čem se někteří účastníci debaty naopak shodli, byl názor na zavedení přímo volby prezidenta. Bělobrádek označil přímou volbu za „dynamit v základech demokracie“. Podobně se vyjádřil také předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „Přímá volba prezidenta se nepovedla,“ uvedl Stanjura.
Za chybu považuje zavedení přímé volby také Kalousek. „Jsme na křižovatce, kdy se rozhodneme, jestli půjdeme cestou skutečné nebo formální demokracie,“ řekl. Šéf TOP 09 ji dále označil za vychýlení ze systému brzd a pojistek moci.