Bití, výhrůžky a mučení. Čína si vynucuje přiznání ke korupci násilím

Tvrdé praktiky režimu

Bití, výhrůžky a mučení. Čína si vynucuje přiznání ke korupci násilímNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čínská komunistická stran ve snaze zbavit se nepohodlných členů neváhá použít i mučení za pomoci bití a výhrůžek. Politiky obviněné z korupce takto nutí k přiznání ve vykonstruovaných procesech, zjistila organizace Human Rights Watch. Zadržení si stěžovali i na nedostatek jídla a spánku, informuje Deutsche Welle.

Tvrdý postup vůči členům své vlastní strany zavedl při svém nástupu k moci před čtyřmi lety stávající prezident Si Ťin-pching. Právě hlava státu vybudovala své protikorupční tažení na základě tvrdých a často ilegálních způsobů výslechů. Na celý systém totiž nedohlíží žádný zástupce justice. Obvinění politici často nenápadně zmizí ve vazbě, kde jsou mučením donuceni k přiznání svých zločinů a později pouze předvedeni před soud, který je obratem odsoudí.

„Soud slouží pouze jako razítko, které propůjčuje legitimitu zcela jasně ilegálním praktikám komunistické strany,“ nechala se slyšet ředitelka čínské pobočky HRW Sophie Richardsonová. Čínské soudy podle dostupných dat rozhodnou o vině obžalovaného z korupce v 99,9 procentech případů.

Jeden z obviněných politiků byl podle svého právníka v cele nucen většinu dne balancovat s knihou položenou na hlavě, v případě jejího pádu přistoupili dozorci k bití. Za celý den mu navíc byla dovolena pouze hodina spánku. V jiných případech jsou doloženy například výhrůžky týkající se členů rodiny obviněných.

Další z obžalovaných přiznal, že mu dozorci přesně nadiktovali, k jakým zločinům se má vlastně přiznat. „Donutili mě, abych si je vymyslel. Musel jsem si je vymyslet. V opačném případě by mě zase zbili,“ popsal svůj pobyt v cele.

HRW uvádí, že od roku 2010 zemřelo při násilném výslechu nejméně jedenáct politiků obviněných z korupce. V Číně už se však ozývají i hlasy volající po zákazu ilegálních druhů výslechů. Vládnoucí komunistická strana však o ničem podobném v nejbližší době zřejmě neuvažuje, celou zprávu o mučení při výsleších dokonce odmítla komentovat.

Čtěte také: Bití a výhrůžky smrtí. Za loupež v Německu hrozí trojici Čechů roky vězení

Od začátku války zabili ve věznicích v Sýrii více než 17 000 lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články