Putin nás žene do války. Demonstrace za Němcova prošla Moskvou

Vražda opozičního politika

Putin nás žene do války. Demonstrace za Němcova prošla MoskvouUVNITŘ VIDEO
Pochod 1.3.2015 Foto: FOTO: Odkrytaja Rossija
2
Svět
Sdílet:

Tisíce Moskvanů přišly v neděli na smuteční pochod, který svolala opozice k uctění památky zavražděného kritika Kremlu Borise Němcova. Lidé nesli portréty zastřeleného politika či ruské vlajky se smuteční páskou, v davu byly vidět i ukrajinské prapory. „Hrdinové neumírají“, „Tyto střely zasáhly každého z nás“, anebo „Zemřel za budoucnost Ruska“, stálo na transparentech.

Moskevská policie odhadla počet účastníků na 16 500, zatímco novináři a pořadatelé mluvili o ještě větším čísle. „Odhadujeme, že přišlo více než 70 000 lidí,“ řekl agentuře AFP jeden z organizátorů, Alexandr Riklin.

„Nemám rád odhady a hádky o tato čísla. Důležitý je každý člověk, a ne dav. Ale přišlo velice mnoho lidí, na 50 000 či ještě více,“ usoudil další z organizátorů Leonid Volkov.

Do pomalu kráčejícího průvodu přišly podle zpravodaje agentury Reuters celé rodiny, staří i mladí lidé. „Jestli dokážeme zastavit kampaň nenávisti, zaměřenou proti opozici, pak můžeme mít šanci změnit Rusko. Jinak bude hrozit masový občanský konflikt,“ varoval opoziční poslanec Gennadij Gudkov, podle kterého se Němcov stal nepohodlným zkorumpovanému režimu.

Někdejší reformátorský místopředseda ruské vlády z 90. let Němcov byl zastřelen nedaleko Kremlu o páteční noci. Žádné podezřelé se policii dosud nepodařilo dopadnout. Vyšetřovatelé se v neděli obrátili na veřejnost a požádali případné další očité svědky či osoby s informacemi o vraždě, aby se jim přihlásili. Vypsali také třímilionovou odměnu (asi 1,2 milionu korun) za informace vedoucí k objasnění zločinu, informátorům zaručují anonymitu.

Podle vyšetřovatele budou potřebné i další úkony s účastí Němcovovy ukrajinské přítelkyně Hanny Durycké jako očité svědkyně vraždy. Ukrajinské úřady se mezitím nechaly slyšet, že svoboda pohybu ukrajinské modelky není omezena, Durycká se prý chce vrátit do vlasti a k tomu jí pomohou ukrajinští diplomaté. 

 

Ukrajinský prezident Petro Porošenko již dříve dal vraždu do souvislosti s tím, že se Němcov prý chystal zveřejnit důkazy ruské účasti ve válce na východě Ukrajiny. Přímou angažovanost v konfliktu Moskva stále popírá.

Kreml označil vraždu opozičního politika za provokaci, která má destabilizovat Rusko. Opoziční předáci přičítají zločin ovzduší protizápadních nálad a vybičovaného nacionalismu, vytvořeného režimem prezidenta Vladimira Putina a státními médii.

Čtěte také: Kamera zachytila Němcovovu vraždu. Bohužel nekvalitně

Nedělní pochod byl původně svolán jako protest proti hospodářské krizi v zemi a válce na Ukrajině a úřady jej povolily na periferii metropole. Po Němcovově vraždě ale opozice tuto akci odvolala a dohodla s radnicí smuteční pochod z východní části centra hlavního města na nábřeží řeky Moskvy a pak na most u Kremlu, kde byl někdejší reformátor Němcov zastřelen. Pořadatelé čekali na 50 000 lidí.

Pochod provázela přísná bezpečnostní opatření, každý účastník musel projít bezpečnostním rámem, než byl vpuštěn na shromaždiště. V okolí hlídkovaly policejní jednotky a nad průvodem přelétaly vrtulníky. Opoziční akce k uctění Němcovovy památky se odehrály také v Petrohradu a dalších velkých ruských městech.

Vdova po Litviněnkovi obviňuje ruskou vládu

Marina Litviněnková, vdova po bývalém ruském agentovi zavražděném v Londýně, obvinila ruskou vládu z podílu na páteční smrti opozičního předáka Borise Němcova. Vraždy jsou způsobem, jak se vláda v Moskvě snaží umlčet kritiky prezidenta Vladimira Putina, řekla v neděli Litviněnková rozhlasové stanici BBC. Žádné důkazy ale nenabídla. Smrt Němcova označila za „naprosto zničující“.

Její manžel, bývalý agent ruské tajné služby Alexandr Litviněnko zemřel v roce 2006 v Británii na otravu radioaktivním poloniem. Britské úřady od začátku považují za hlavního podezřelého z vraždy bývalého ruského agenta Andreje Lugového a soudce Robert Owen, který nyní vede veřejné šetření případu, je přesvědčen o tom, že do vraždy byl přímo zapojen ruský stát. Moskva to popírá.

Ruský prezident Vladimir Putin vraždu Němcova odsoudil a slíbil, že úřady udělají vše, aby dopadly a potrestaly viníky. Opoziční předáci hovoří o politicky motivované vraždě neúprosného kritika režimu. Vyšetřovatelé vypsali odměnu tři miliony rublů (asi 1,2 milionu korun) za informace vedoucí k objasnění vraždy.

Před pochodem zatkli poslance z Ukrajiny

Ruská policie v neděli zatkla v Moskvě ukrajinského poslance Oleksije Hončarenka, a to krátce před začátkem smutečního pochodu za zavražděného Němcova. Poslanec to sám oznámil na svém internetovém profilu. Podle ruské televize Rossija 24 má být Hončarenko vyslýchán v souvislosti s údajným podílem na žhářském útoku v Oděse z loňského května, kde 48 lidí, převážně proruských aktivistů, uhořelo v rámci střetů s proukrajinskými demonstranty.

„Policie mě zatkla. Neprovolával jsem žádná hesla, nenesl jsem žádný transparent ani vlajku. Zatkli mě jen kvůli tričku. Teď mě odvádějí na policii,“ napsal Hončarenko prostřednictvím svého mobilního telefonu na sociální síti. Hončarenko měl pod rozepnutou bundou bílé tričko s vytisknutým obličejem Němcova a nápisem „Hrdinové nikdy neumírají“, což bylo i jedno z hesel prozápadních demonstrací na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu) o minulé zimě.

Předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Hrojsman označil zadržení poslance za porušení norem mezinárodního práva a požádal ministra zahraničí, aby se zasadil o propuštění Hončarenka. 

Čtěte také:

‚Bojím se, že mě Putin zabije,‘ řekl Němcov 10. února 

Putinův kritik Boris Němcov byl zastřelen v Moskvě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz