Saúdi dali na radikalizaci muslimů po světě již přes 76 miliard eur

ŠÍŘENÍ WAHHÁBISMU

Saúdi dali na radikalizaci muslimů po světě již přes 76 miliard eurNOVÉ
Věřící v Džiddě v Saúdské Arábii Foto:

Foto: Wikimedia Commons/Sajetpa at Malayalam Wikipedia/CC BY-SA 3.0

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Značný ohlas vyvolala studie britského think tanku Henry Jackson Society, podle kterého dala Saúdská Arábie v posledních padesáti letech do různých zemí světa nejméně 76 miliard eur na podporu a šíření fundamentálního islámské větve wahhábismus, přirovnávané svou radikálností k Islámskému státu. Podle německé odbornice na islám Susanne Schröterové Saúdi „vyvážejí“ svou víru tím, že zaplatí budování mešit, vzdělávacích center, kulturních institucí a platí také studium mladým vzdělancům, kteří se pak do svých domovin vracejí značně indoktrinovaní. Výhodu jim poskytují i méně stabilní oblasti ve světě. Schröterová to řekla v nedávném rozhovoru pro německý rozhlas Deutsche Welle

Studie britského think tanku řešila radikalizaci muslimů ve Velké Británii, na které má mít největší podíl právě Saúdská Arábie. Peněz na to má bohatá arabská země dost díky prodeji ropy, které má na svém území velké zásoby. Podle Schröterové, která pracuje pro frankfurtské výzkumné centrum pro globální islám (FFGI), se to ale zdaleka netýká jen Velké Británie. 

Snaží se šířit wahhábismus také v asijských zemích, Evropě i Africe. Využívá k tomu podle ní například méně stabilní regiony, jako byly svého času například země bývalé Jugoslávie. Během posledních třiceti let zaznamenala vědkyně nárůst radikálního islámu také na jihu Thajska, na Filipínách, v Indonésii a také v Malajsii. A v pozadí stála Saúdská Arábie.

Kromě využití situace má Saúdská Arábie k dispozici také množství finančních prostředků, které může k šíření wahhábismu využít. Třeba platí mladým vzdělancům studium, příkladem může být například Pierre Vogel, kterému Saúdi zaplatili studium v Mekce. Vogel je nyní zřejmě nejznámějším salafistickým kazatelem v Německu. Saúdové zásadně ovlivnili radikalizaci muslimů v Německu. Různé saúdské nadace tam působí všude. Částečně skrytě, částečně pomocí zprostředkovatelů jako je Nadím Eliás. Do roku 2006 byl předsedou Ústřední rady muslimů v Německu. Jedná se o jedno z nejdůležitějších muslimských sdružení, které neustále udržuje styky se saúdskými nadacemi, včetně Muslimské světové ligy nebo Světového shromáždění muslimské mládeže.

Saúdská Arábie dává peníze také na budování nejrůznějších institucí. „Lidé jsou najímáni na budování mešit, výchovných institucí, kulturních center a podobných organizací. Takže wahhábismus může ovlivnit veřejnost s velkým úspěchem,“ uvedla Schröterová.

Wahhábismus je sunnitská fundamentalistická forma islámu. Wahhábisté svou školu nazývají „salafíja“, přičemž pojem „wahhábismus“ je mnohdy chápán jako pejorativní. Wahhábisté sami sebe navíc vidí jako jediné nositele pravého nezkaženého islámu, přičemž vyznavači ostatních islámských škol jsou těmi radikálnějšími jedinci označováni za nevěřící.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Novinář přirovnal krále k Bohu. Přišel o práci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články