CIA se těšila, že arabské jaro smete i Al-Káidu. Opak ji zaskočil

Paměti klíčového muže CIA

CIA se těšila, že arabské jaro smete i Al-Káidu. Opak ji zaskočilNOVÉ
Bojovníci Islámského státu Foto: Repro: CFR/Reuters
3
Svět
Petr Pešek
Sdílet:

Bývalý vysoký představitel a dočasný šéf CIA Michael Morell vydává paměti, kde píše mimořádně kriticky o roli americké tajné služby během série povstání v arabských zemí. Nečekaným výsledkem vzpour totiž bylo i posílení následovníků Al-Káidy, zvláště Islámského státu. „Z arabského jara se stala zima,“ konstatuje Morell v knize, která vychází tento měsíc.

Michael Morell byl zástupcem ředitele americké CIA v letech 2010-2013, dvakrát za tu dobu byl na pár měsíců i jejím úřadujícím šéfem. Ve vedení tajné služby byl tedy i v době, kdy se též díky CIA podařilo v květnu 2011 dopadnout a zabít vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina.

Američané doufali, že likvidací bin Ládina dostalo hnutí militantních islamistů zásadní úder a zbytek větru z plachet mu vezmou probíhající protivládní povstání v arabských zemích – i Al-Káida totiž usilovala o svržení tamních režimů. „Mysleli jsme si a politikům i říkali, že erupce lidových vzpour Al-Káidu poškodí, protože oslabí její schopnost apelu,“ píše Morell v knize vzpomínek, z níž ještě před jejím vydáním citoval deník The Washington Post.

Arabské jaro bylo namířeno proti autoritářským vládcům, po jejichž svržení ale často následoval chaos a mocenské vakuum, kterého využili právě radikálové v čele s Islámským státem. „Arabské jaro se pro islamistické extremisty od Blízkého východu po Severní Afriku stalo darem z nebes,“ píše díle Morell. „Z pohledu boje proti terorismu se z arabského jara stala zima,“ dodává.

Jeho kniha se jmenuje „The Great War of Our Time“, což se dá volně přeložit jako „Velká válka naší doby“ či ještě volněji „První světová naší doby“ (v angličtině se termín „Great War“ používá právě pro první světovou válku). Kniha vychází až v polovině května, deník The Washington Post ale získal její exemplář s předstihem.

Islámský stát sice postupně svazky s Al-Káidou zpřetrhal a místo globálního džihádu se soustředil na regionální výboje v oblasti Iráku a Sýrie, Morell ale z ideologického hlediska nevidí mezi oběma hnutími islamistů rozdíl. „Ani oni se netají úmyslem na nás útočit – podobně jako to dělal bin Ládin,“ píše Morell s odkazem na Islámský stát.

A nabízí i zdůvodnění, proč CIA nástup islamistů během arabského jara podcenila. Podobně jako další americké tajné služby byla totiž při získávání informací z těchto zemí závislá na zdrojích uvnitř vládnoucích režimů. S jejich rozkladem, izolací a později i pádem přišli Američané i o tyto zdroje. 

Jak dále uvedl The Washington Post, na jiném místě ale Morell CIA brání, a to při používání někdy brutálních výslechových metod na zadržených podezřelých z terorismu. A velmi ostře kritizuje vyšetřování vedené senátním výborem pro zpravodajské služby, podle nějž tyto metody jako například tzv. waterboarding nepřinesly žádné výsledky.

Čtěte více: Exšéf CIA Petraeus vyvázl s podmínkou a pokutou

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz