Zřícený most zabil několik lidí. A opět je u toho Bögl & Krýsl
Záchranáři ze sutin mostu, který se ve čtvrtek odpoledne zřítil ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, vyprostili jednoho mrtvého. ČTK to řekla Pavlína Adamcová, mluvčí pražských hasičů, kteří mají na místě speciální vyprošťovací tým. Po dalších třech dělnících záchranáři pátrají. Zatím se nepodařilo zjistit, v jakých místech by mohli být. Vyprošťovací práce potrvají do rána
Do pátrání po zavalených už se zapojila těžká technika. Ke speciálnímu bagru, který odklízí trosky, se má připojit další, který do Vilémova zamířil z Hlučína.
Podle policie trosky zasypaly šest dělníků, tři Čechy a tři Slováky. Jeden muž zasažený kusem zdiva z mostu byl ošetřen v nemocnici. Protože bylo nakonec jeho zranění spíše lehčí, vrátil se na místo, kde se pokusil označit místo, kde by mohli být zavalení dělníci.
Záchranáři nejprve vyprostili dělníka, který byl zavalen částečně. Trvalo jim to čtyři hodiny, mohli použít jen ruce a malé nářadí. S vážným zraněním byl muž letecky přepraven do traumacentra do Hradce Králové. "Byl převeden na umělou plicní ventilaci, jde o těžké poranění," uvedla ředitelka krajských záchranářů Vladislava Filová.
Neštěstí se stalo na silnici II/345, která je kvůli opravám uzavřena pro dopravu. Policie se o pádu mostu dozvěděla z volání na tísňovou linku ve 14:41. Kriminalisté prověřují, zda nebyl spáchán trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.
Zřícený most opravuje jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech tragických zřícení mostů ve Studénce a na východě Slovenska.
Na místě zasahuje kolem 70 hasičů, policisté a záchranáři. Jsou tam i kynologové. Pražští hasiči na místo vyslali Vyhledávací a záchranný odřad do obydlených oblastí USAR, který má speciální techniku na vyhledávání lidí v sutinách. V Česku byl nasazen jen v několika případech. Ve večerních hodinách z Prahy vyrazila kvůli složité situaci druhá část tohoto týmu, aby kolegy vystřídala.
Nejdříve bylo nutné stabilizovat těleso mostu, neboť jeho stav nedovoloval použít těžkou techniku, řekl novinářům ředitel havlíčkobrodských hasičů Luboš Vacek. "Jde hlavně o práci rukou a menšího nářadí," uvedl. Zásah podle něj může trvat i několik dnů.
Kriminalisté začali vyslýchat svědky a zajišťovat důkazy. "Na místě je soudní znalec z oboru silniční dopravy, míří sem statik," uvedl náměstek policejního ředitele v kraji Pavel Peňáz. Někteří místní lidé mluvili o tom, že na jedné straně mostu byla hodně odbagrovaná zemina. Podle Peňáze ale zatím nelze spekulovat o tom, že by pád mostu způsobil neodborný zásah. "Možností je řada," uvedl.
Zřícený most opravuje jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech tragických zřícení mostů ve Studénce a na východě Slovenska. ČTK to oznámila firma M - Silnice, která spolu se společností Strabag zastřešuje opravy celé silnice.
"Naši lidé tam byli přibližně týden, měli na starosti přípravné práce pod mostem, kde se dělníci pohybovali i v okamžiku neštěstí. Na stavbě měli být už od začátku srpna, ale vše mělo měsíc zpoždění," řekl serveru iDnes právní zástupce firmy Radek Ondruš.
„Momentálně může naše společnost potvrdit pouze informaci, že naši zaměstnanci se účastnili na přípravných pracích pod mostem v Golčově Jeníkově. Odtěžení zásypu mostu naše firma neprováděla," uvedla v prohlášení tisková služba firmy.
Zástupce firmy Bögl a Krýsl, který nechtěl být jmenován, novinářům řekl, že se na přípravách stavby podíleli. Odmítl ale říci, zda na místě pracovali jejich zaměstnanci i dnes, nebo zda práce zajišťovala jiná subdodavatelská firma. Odvolal se jen na tiskovou zprávu firmy.
Oprava mostu byla součástí velké krajské investice do modernizace silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, která bude stát kolem 160 milionů korun. Práce začaly v létě, týkají se celkem tří mostů. Náměstek hejtmana Libor Joukl uvedl, že zakázku zadal kraj sdružení firem M - Silnice a Strabag. "Jakým způsobem si potom jednotliví dodavatelé dělí práci a jak si berou subdodavatele, to je na nich," řekl.
Most se podle starosty Vilémova Jiřího Lebedy zlomil v polovině. "Při nějakých pracích, kdy se měl rozebrat, se zlomil v půlce a spadl," řekl ČTK. Most se rozlomil na dva velké bloky, které se budou těžko odstraňovat," doplnil.
Technický stav kamenného mostu přes říčku Hostačovku z roku 1926 byl přitom relativně dobrý, řekla Deníku mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Při poslední technické kontrole loni v listopadu ho krajští úředníci hodnotili stupněm 4 až 5 na sedmistupňové škále, kde 7 je nejhorším stavem, uvedl server Deník.cz.