'Zaorálek měl o Tibetu mlčet.' Tři ministři jeho cestu do Číny odmítli

Výrok o Tibetu

'Zaorálek měl o Tibetu mlčet.' Tři ministři jeho cestu do Číny odmítliROZHOVOR
Lidovci ruku pro vyslání ministra Zaorálka do Číny nezvedli, prozrazuje o jednání vlády lidovecký vicepremiér Bělobrádek (zcela vlevo) Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Sdílet:

Při schvalování cesty ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Číny se zdrželi hlasování tři členové vlády, všichni za KDU-ČSL. Deníku ECHO24.cz to řekl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Důvodem byl nesouhlas s tím, co se ve společném prohlášení obou zemí říkalo o Tibetu. Bělobrádek ale zároveň ocenil, že se do dokumentu podařilo dostat otázku lidských práv.

Je pravda, že vláda neschvalovala prohlášení, které později ministr Zaorálek pronesl v Číně?

Ano, vláda nic takového neschvalovala. Nám bylo řečeno, že když je to prohlášení ministerstva zahraničních věcí, tak je to v gesci zahraničních věcí. Schvalovali jsme pouze to, zda pan ministr má, nebo nemá jet do Číny. Tak jako u ostatních zahraničních cest.

Zaorálkovo prohlášení je teď ale vnímáno jako postoj celé vlády...

Toho jsme si byli předem vědomi. Bohužel se tu směšují dvě věci. Toto vláda neschvalovala, a proto také my za to nemáme žádnou odpovědnost. Co se týká výjezdu do Číny, tak jsme byli informováni o tom, co tam proběhne. A tak se někteří členové vlády zdrželi hlasování. Byli to mimochodem tři členové vlády, všichni za KDU-ČSL.

Proč? Nesouhlasili jste s tím, co se v dokumentu říká o Tibetu?

Ano, dá se to tak říct.

Co prezentoval v Číně ministr zahraničí čtěte zde: Zaorálek v Číně ujistil, že Česko nepodporuje samostatnost Tibetu

Na druhou stranu oceňujete, že se v prohlášení mluví o lidských právech. Neponižuje to ale právě fakt, že se Česká republika odklonila od Tibetu, kde jsou lidská práva porušována?

Musím odmítnout některá slova opozice. Územní celistvost Číny uznávají státy Evropské unie, uznává ji Česká republika a uznávala je i za ministra Karla Schwarzenberga. Ani dalajláma nechce samostatný Tibet, respektive o něj neusiluje. Tak my budeme dalajlámičtější než dalajláma? Přeci jde o to, aby si Tibet zachoval svoji kulturní a historickou tradici. To, jak byl přičleněn k Číně, je samozřejmě věc, která mi vadí. Ale právě proto se v prohlášení mluví o lidských právech. Ta platí po celé Číně. Nám prostě jen vadila ta explicitní zmínka o Tibetu.

Jaký měl tedy být text deklarace?

Mělo tam být, že uznáváme jednotnou Čínu a důraz na lidská práva platí po celé Číně. Tečka. Zmínku o Tibetu považuji za zbytečnou, i proto, že ta formulace byla přímočará a ne zrovna šťastná. Členové vlády za KDU-ČSL se zdrželi hlasování o té cestě právě z toho důvodu, že si mysleli, že tyto otázky jsou velmi citlivé a že pokud bude explicitně zmíněn Tibet, tak to nikomu neprospěje. Bohužel se přesně ukázalo, čeho jsme se obávali. Chytla se toho opozice a dělá se z toho nafouknutá bublina. Úplně zapadlo, že v minulých letech v podobných deklaracích nikdy zmínka o lidských právech nebyla. Vyjednat toto s Číňany není vždy úplně jednoduché. Pro nás je to těžké, vždyť my jsme loni v Královéhradeckém kraji prosadili, letos se to nepovedlo, aby na kraji visela tibetská vlajka. I když tam vládnou sociální demokraté s komunisty. A určitě v tom budeme pokračovat. Lidská práva musí platit všude, včetně Tibetu.

Čtěte také komentář: 

Zaorálek v Číně. Klanění se a ztráta vlastní tváře

Bursík spustil kampaň za podporu Tibetu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jsou už ve… Venezuele

KOMENTÁŘ

„Všichni jsou už v Mexiku!“ zpíval kdysi Michal Tučný, ikona české country. Tučný je už dlouho „tam u nebeských bran“, ale Latinská Amerika jako by neztratila ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz