„Půjdeš do plynu, Bango“. Policie to neřeší. Nikdo ji neinformoval
PODNĚCOVÁNÍ K NENÁVISTI NA FACEBOOKU
Reakce na protestní gesto zpěváka Radka Bangy proti skupině Ortel při předávání Slavíků stále neutichají. Na jeho Facebooku přibývají další nenávistné komentáře, z nichž některé romskému hudebníkovi vyhrožují smrtí, zplynováním nebo Hitlerem. Podle právničky některé z těchto příspěvků naplňují trestné činy z nenávisti, za něž hrozí dva až tři roky vězení. Zabývá se jimi policie?
„Ten pán s tím divným knírkem za druhé světové války to nedokončil. Jaká škoda. Nemuselo tu být takové černo; na toho č..áka – dvojnásobný plyn; cigánský hochu, ty dostaneš dělo do toho tvého hnědého, drzého ksichtu; Banga je cigoš a bojí se plynu stejně jako všechny ty m.dky přivandrovaný.“ I takové příspěvky se objevily na Bangově facebookovém profilu.
„Celá řada příspěvků pod profilem Radka Bangy naplňuje trestné činy z nenávisti, český právní řád zná tři,“ uvedla pro pořad 168 hodin České televize právnička Klára Kalibová, ředitelka organizace In Iustitia pomáhající obětem násilí z nenávisti. Za ně hrozí podle Kalibové tresty odnětí svobody v rozmezí šesti měsíců až tří let.
Podle policejního prezidia spadá záležitost nenávistných příspěvků vůči Bangovi pod pražskou policii. Její mluvčí Tomáš Hulan však pro server Echo24.cz uvedl, že pražská policie zatím žádné trestní oznámení kvůli těmto komentářům nepřijala.
„Pražští kriminalisté zabývající se touto problematikou velice pečlivě monitorují internetové prostředí, v tomto směru především sociální sítě, kdy získané informace shromažďují a vyhodnocují. V případě, že získají informaci o tom, že některá policejní součást řeší trestní oznámení týkající se vámi popisované situace, veškeré upotřebitelné poznatky mu tito kriminalisté neprodleně předají k dalšímu využití, především pak k řádnému kvalifikování případného protiprávního jednání,“ uvedl Hulan.
Mluvčí dodal, že pokud se někdo konkrétní domnívá, že zmiňované příspěvky jsou trestným činem, měl by ze zákonné povinnosti učinit oznámení on sám. Mluvčí však nebyl příliš přesný pokud jde o zákonnou informační povinnost. Podle § 367 a 368 trestního zákoníku se totiž informační povinnost vztahuje jen na nejzávažnější trestné činy. Jedná se např. o trestný čin vraždy, zabití, těžkého ublížení na zdraví, mučení a jiného nelidského a krutého zacházení, obchodování s lidmi, zbavení osobní svobody, loupeže, vydírání, znásilnění, pohlavního zneužití, zneužití dítěte k výrobě pornografie, týrání svěřené osoby, některých závažných majetkových a hospodářských trestných činů aj. Policie však může případ vyšetřovat i sama od sebe a nemusí čekat na to, až někdo podá trestní oznámení.
Vyhrocená situace kolem Bangy odstartovala po udělování cen Český slavík. Na druhém místě se totiž v soutěži umístila plzeňská kapela Ortel, jejíž texty jsou podle kritiků xenofobní a vybízí k nenávisti. Frontman kapely Tomáš Ortel se kromě toho umístil samostatně na druhém místě v kategorii zpěváků.
Banga na úspěch kontroverzní kapely reagoval pískotem a následně i odchodem ze sálu. Později na svém Facebooku zveřejnil příspěvek, v němž poukázal na to, že členové kapely si na slavnostní ceremoniál oblékli košile s lebkami a zkříženými hnáty. Podobný symbol přitom používaly nacistické jednotky SS. „Tleskali jste nacistům,“ vzkázal Banga ostatním účastníkům ceremoniálu.
Romský hudebník nebyl jediný, kdo měl výhrady k umístění kapely Ortel. Proti průběhu večera se ohradila i herečka Iva Pazderková nebo novinář serveru Stream.cz Jan Tuna. Nepřímo se proti Ortelu ohradil i zpěvák Pekař, který uvedl, že Slavík by byl lepší, „kdyby tu nebyli lidi, kteří tu podle mě být nemají“.