Další dodatečná upřesnění finanční správy k EET. Nyní pro spolky
EET
Ačkoliv druhá vlna EET už začala od prvního března, finanční správa až dnes zveřejnila sborník příkladů, kdy musí či nemusí neziskové organizace vést elektronickou evidenci tržeb (EET). Správa o tom informovala v tiskové zprávě. Jde mimo jiné o reakci na dotazy starostů, kteří si stěžovali, že venkovské spolky musejí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby při překročení ročního obratu 175.000 korun.
Dnes zveřejněný dokument není upřesnění metodiky k EET, ale obsahuje konkrétní příklady, které neziskovým organizacím pomohou se v této věci lépe zorientovat.
MF minulý týden starosty ujistilo, že spolky, které v rámci své hlavní činnosti vyvíjí i příležitostnou výdělečnou činnost, jako pořádání plesů či tanečních zábav, které mohou být spojeny s platbami například za vstupenky a občerstvení, evidenci tržeb nepodléhají.
„Evidenci tržeb podléhají pouze příjmy z činnosti, která je podnikáním. Pokud neziskové subjekty v rámci své vedlejší činnosti nevyvíjí činnost, která je podnikáním, EET se jich netýká. Příjmy z příležitostných akcí, které nenaplní definici podnikání (například výroční ples), evidenci nepodléhají,“ uvedla dnes správa.
Tento týden upozornila na stránkách etrzby.cz, že činnost květinářství spadá do druhé vlny EET, která začala 1. března. Naopak pěstování květin nebo množení rostlin spadá do třetí fáze EET, která začne platit za rok. Výroba výrobků z travin nebo proutí spadá až do poslední fáze EET od června 2018.
EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 130.000 podnikatelů.
Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.