Taxikář mě odmítl. Bál se, že se odpálím, říká šéf českých muslimů
Hlava českých muslimů
Předsedu ústředí muslimských obcí v Česku Muneeba Hassan Alrawiho odmítl odvézt taxikář, protože měl strach, že by se mohl odpálit. Uvedl to v rozhovoru pro DVTV. „Nemáte strach, že jsem tady? Taxikář mě sem odmítl svést, protože se bál, co když se odpálím,“ řekl Alrawi.
Reagoval tak na otázku Martina Veselovského, zda se v České republice cítí bezpečně. „Já jsem se chtěl zeptat Vás, než se začnete ptát vy. Nemáte strach, že jsem tady?“
K podobným incidentům podle Alrawiho dochází dnes a denně. „To je asi velmi vážná věc, když vás tohle potká v hlavním městě,“ uvedl muž, který je nejvýše postaveným muslimem v Česku. Zároveň dodal, že se v České republice cítí celkem bezpečně a věří českým orgánům.
Radikalizace nepřichází zvenčí
Podle Alrawiho v ČR radikalizace a verbování nehrozí. „Nemám takové informace a doufám, že nic takového tady není.“ Ze své pozice nicméně Alrawi přemýšlí o strategii prevence proti radikalizaci mladých muslimů, při níž vítá také pomoc státní správy.
Proto také Alrawi po teroristických útocích v Paříži, ke kterým došlo v pátek 13. listopadu a při nichž zemřelo 130 lidí, změnil kázání. „Hovořili jsme o tom, jak je to škaredé, jak je to zlé, jak je to protiprávní, protizákonné, protimuslimské.“ K útokům v Paříži se později přihlásil Islámský stát.
Čtěte také: Putin a Hollande domlouvají koalici proti Islámskému státu
Obavy má nicméně z radikalizace, která podle Alrawiho nepřichází zvenčí. „Jediní, kteří tady můžou opravdu radikalizovat, to jsou Konvičkové a spol, to jsou takové projevy vůči nám, vyhazování z tramvaje, to jsou takové projevy, že mě nikdo nebude vozit taxíkem,“ řekl Alrawi v rozhovoru.
Ohrožený podle Alrawiho může být kdokoliv. „Podívejme se na ty, co nás chtějí namlít do masokostní moučky. Podívejme se na ty tisíce, statisíce na Facebooku,“ reagoval Alrawi na nenávistné projevy příznivců Bloku proti islámu.
Islámský stát je antiislámský
Předseda ústředí muslimských obcí sdílí na Islámský stát stejný názor jako zbytek Západního světa. Na otázku, čím je pro vás Islámský stát, odpověděl: „Je to hrůza, která mimo to, že terorizuje svět, vystavuje nás muslimy dalšímu tlaku,“ řekl Alwari, podle nějž je Islámský stát antiislámský a je smutné, že se prezentuje právě islámem. „Je potřeba ho vymýtit.“
Podstatná část rozhovoru se točila kolem obvinění z roku 2013, podle nějž měl Alrawi během kázání v brněnské mešitě podněcovat k nenávisti. Trestnímu oznámení podle stejného paragrafu nyní čelí také šéf Bloku proti islámu Martin Konvička. Státní zastupitelství Alrawiho případ nakonec odložilo s tím, že se trestný či nestal.
Čtěte také: Konvička: Stát vedle Zemana? Byla to hodně složitá jednání
Na nahrávce jednoho z jeho kázání v brněnské mešitě, v němž Alrawi vysvětloval, že období mezi sedmi a devíti lety je nejlepší čas na vštěpování lásky k islámu i nenávisti ke všem, kteří neuznávají Alláha, a děti, které se nechtějí modlit, mají rodiče s láskou bít. Alrawi argumentoval v rozhovoru tím, že vybrané části kázání byly vytrženy z kontextu. „Je to stejné, jako když řeknete, že dáte dětem na zadek, když nebude psát domácí úkoly,“ uvedl Alrawi.
Celý rozhovor předsedy ústředí muslimských obcí Muneeba Hassana Alrawiho pro DVTV zde.