Každý třetí člověk v USA umírá z důvodů chyb lékařů
Zdravotnická péče v USA
Znepokojující stav odhalil průzkum zdravotnických zařízení ve Spojených státech. Podle nové studie je každé třetí úmrtí pacientů označeno jako chyba lékařského personálu. Autoři výzkumu ze zdravotnického týdeníku BMJ zjistili, že každoročně z důvodů chyb umírá přes 250 000 lidí. Zakladatelé studie si ale myslí, že smutné číslo bude ještě mnohem vyšší. Nejsou do něj započítané údaje z pečovatelských domů a domácích péčí, uvádí zpravodajská stanice CNN.
Studie provedená lékaři na univerzitě Johns Hopkins ukázala vysoké číslo oproti minulým rokům. V roce 1999 vydal Lékařský institut vysoce kvalifikovanou studii, ve které se dostali k číslům 44 000 až 98 000 úmrtí, způsobené chybami zdravotnického personálu. Doktoři Martin Makary a Michael Daniel, kteří jsou autoři průzkumu, doufají, že zveřejněná čísla pomohou rozsáhlé reformě ve zdravotnictví. „Musíme podniknout zlepšení v oblasti bezpečnosti pacientů. To je naše priorita,“ řekl Makary pro CNN.
Jedním z důvodů, proč se číslo může ještě rozrůst, jsou i nepřesné údaje vyplněné v úmrtních listech. „Úmrtní listy nepožadují dostatečné množství informací,“ řekl Makary. V současné době je příčina smrti uvedena ve formuláři, kde je pomocí kódu vyplněn důvod smrti pro pojišťovny. Tyto kódy dostatečně nereflektují počet lidských faktorů nebo chyb při péči či ošetřování.
Jedním z příkladů nedostatečného zapsání v úmrtním listě je smrt pacienta, který se zotavoval po úspěšné transplantaci orgánů. Po určité době kdy docházelo k zlepšení, se dostavil do nemocnice kvůli nespecifikovaným potížím. Během testů, které musí pacient absolvovat, aby se zjistilo jaký má zdravotní problém, mu lékař nedopatřením poškodil játra a nikoho o své chybě neuvědomil. Po návratu z nemocnice domů se pacientovi udělalo špatně a byl převezen zpět. Zjistilo se, že důvodem je vnitřní krvácení, kterému se nepodařilo zabránit a muž později zemřel na zástavu srdce. V úmrtním listě byla ale uvedena kardiovaskulární příčina smrti.
Doktor Makary navrhuje, aby ve formuláři byl dotaz, zda smrt souvisí s chybou lékaře. Kdyby zdravotníkova odpověď byla kladná, měla by mu být poskytnuta určitá právní ochrana, takže údaje by nemohly být použity v případném soudním řízení. „Nevěřím, že by to někdo dělal schválně. Věřím ale, že by systémy ochrany v nemocnicích mohly být zavedeny lépe. Tím by nemocnice byly bezpečnější,“ uvedl dále Makary.
Nemocnice mohou zlepšit bezpečnost
Jednou z variant, je také používání čárových kódů na každém kusu chirurgických nástrojů. Každý operační tým by tak zodpovídal za jednotlivý nástroj v průběhu operace. Makary se ale domnívá, že nemocnice nebudou mít motivaci investovat do nových technologií, které by zabránily chybám personálu. „Neuvědomují si, jaký je to problém a nepřikládají mu takovou váhu,“ řekl doktor Makary.
Oproti tomu generální ředitel společnosti Americké zdravotnické asociace Rick Pollack řekl, že dochází k zlepšování lékařské péče. „Nemocnice neustále pracují na zlepšení budoucnosti a bezpečnosti našich pacientů. Všichni jsou odhodláni rychle přijmout všechno, co funguje a co by pomohlo v poskytované péči,“ uvedl Pollack pro CNN. Vyjádřil se také, že podle posledních průzkumů dochází ke zlepšování čísel a snižování chyb.
Autor výzkumu s Pollackem souhlasí, dodává ovšem, že by ke zvýšení bezpečnosti mělo dojít. „Každý lékař je především člověk a lidé dělají chyby. Myslím, že lékaři a zdravotnické sestry jsou hrdinové a dělají co mohou v oblasti bezpečnosti pacientů. Potřebují ale podporu od stávajícího systému k řešení jakýchkoliv problémů, aby se počet chyb snížil a došlo ke zkvalitnění zdravotnické péče,“ řekl na závěr Makary.