Při útocích muslimských rebelů v Barmě zemřelo 71 lidí
Vzpoura Rohingů
Nejméně 71 mrtvých si podle nové bilance vyžádaly útoky muslimských povstalců na policejní stanoviště v barmském Arakanském státě. Mezi oběťmi je 12 příslušníků bezpečnostních sil a 59 rebelů, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na vládní úřady. Povstalci z řad menšinového etnika Rohingů, které čelí v Barmě dlouhodobě diskriminaci, v noci na dnešek zaútočili na 24 policejních stanovišť a pokusili se proniknout na vojenskou základnu.
Nové útoky znamenají významné vystupňování násilí v konfliktu v Arakanském státě od loňského října. Tehdy podobné útoky přiměly barmskou armádu k mohutné kampani proti Rohingům, která vyvolala obvinění ze závažného porušování lidských práv od světových organizací a přiměla 87.000 Rohingů uprchnout ze svých domovů.
Barma neuznává Rohingy jako etnikum. Tvrdí, že to jsou nelegální přistěhovalci ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace. Proto příslušníkům zhruba milionové menšiny odmítá udělit občanství a omezuje jejich svobody. Po násilnostech z roku 2012 byly ze svých domovů vyhnány desetitisíce Rohingů.
Do dnešních útoků se podle odhadů barmské armády zapojilo 1000 rebelů z 50 rohingských vesnic. Při přepadení policejních stanovišť použili podomácku vyrobené výbušniny, ruční střelné zbraně a mačety. Zhruba 150 povstalců se pokusilo proniknout na vojenskou základnu. K násilí se přihlásila organizace, která se podílela i na loňských říjnových útocích.
„Koordinovanou sérii útoků“ na barmské bezpečnostní síly dnes odsoudila OSN. Zároveň vyzvala všechny zúčastněné strany, aby se zdržely násilí.
Situace v Arakanském státě je napjatá od roku 2012, kdy zde propukly střety mezi buddhisty a muslimy.