Bičování? Na ženská práva bude v OSN nově dohlížet Saúdská Arábie

Kozel zahradníkem

Bičování? Na ženská práva bude v OSN nově dohlížet Saúdská ArábieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vypadá to jako vtip či ukázková ironie. Do Komise o statutu žen, která funguje v rámci struktur Organizace spojených národů, přibude od roku 2018 i Saúdská Arábie. Tato země přitom rovnoprávnost neuznává, snahy o práva žen potlačuje a obecně uplatňuje drakonické středověké tresty jako bičování a popravy mečem.

Saúdskou Arábii do struktur komise protlačilo hlasování z minulého týdne. Členy této instituce volí 54 zemí sdružených pod Ekonomickou a sociální radou OSN. Ačkoli je samotná volba tajná, portál UN Watch informoval o tom, že Saúdskou Arábii výrazně podpořili zástupci Spojených států amerických. Největším kritikem této volby pak byla údajně Čína. 

V rámci komise sestávající se ze zástupců 45 světových států, tak bude mít nově Saúdská Arábie vliv na „prosazování ženských práv, dokumentování života žen po celém světě a vytváření globálních standardů genderové rovnosti a posilování pozice žen,“ jak zní oficiální cíl celé instituce definovaný na stránkách OSN. 

Výběr Saúdské Arábie se stal okamžitě terčem kritiky. Šéf neziskové organizace UN Watch hovoří o tom, že zvolit Saúdskou Arábii pro prosazování ženských práv je jako „udělat ze žháře šéfa městských hasičů.“ 

V Saúdské Arábii nemají ženy ze zákona stejná práva jako muži. Nemohou tak například samy řídit auto, až do roku 2015 navíc nemohly ženy v této zemi chodit k volbám či přímo kandidovat. Také jejich různé svobody jsou omezeny, resp. závislé od povolení muže.

Saúdská Arábie je známá také svými drakonickými středověkými tresty včetně bičování a poprav mečem.

Čtěte také: Britská premiérka Mayová se v Saúdské Arábii odmítla zahalit

V Saúdské Arábii vyrůstá přelomová generace mladých. Okouzluje je Západ

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články