Evropu pobouřil zákon o polské televizi. Protestuje i ČT
Novela o médiích
Česká televize se připojila k výzvě Evropské vysílací unie (EBU) adresované polskému prezidentovi a premiérce. EBU v ní upozorňuje na nebezpečí, které pramení z chystané změny zákona o médiích. Jediný ministr vlády by na jejím základě mohl měnit vedení veřejnoprávní televize a rozhlasu, což by výrazně oslabovalo roli médií veřejné služby. Navzdory apelu ze strany EBU i evropských politických špiček prezident Andrzej Duda novelu dnes podepsal.
Na Dudu kvůli tomu, aby zákon nepodepisoval, apelovaly ještě tento týden evropské vládní špičky, například komisař EU pro lidská práva Nils Muiznieks. Evropská komise se situací v Polsku bude zabývat 13. ledna. Jednání by prý mohlo vyústit až ve zbavení práva Polska podílet se na rozhodování evropské osmadvacítky, píše AP.
Andrzeji Dudovi a premiérce Beatě Szydlové poslala svou výzvu i Evropská vysílací unie (EBU). K ní se připojila rovněž Česká televize. EBU v ní polské představitele upozorňuje na nebezpečí, která pro demokratickou společnost vznikají zásadním oslabením veřejnoprávních médií. Podle EBU nový mediální zákon popírá základní principy a ustálené standardy médií veřejné služby.
Shodný názor na věc má rovněž generální ředitel České televize Petr Dvořák: ,,Situace, ve které se nyní ocitla veřejnoprávní média v Polsku, je extrémně znepokojivá. Směřuje v podstatě k jejich zestátnění a následnému zrušení. Tento vývoj ukazuje, že ani v zemích, kde má demokratický systém pětadvacetiletou tradici, nejsou základy svobodné společnosti neotřesitelné. Stačí ‚málo‘. Roli veřejnoprávních médií je nutné dnes chránit možná intenzivněji než kdykoli za poslední dvě desítky let.“
Nestranná, objektivní a spolehlivá média
Polský prezident Andrzej Duda, který podle kritiků ohrozí svobodu polských médií, spornou novelu přesto podepsal. Podle šéfky prezidentovy kanceláře Malgorzaty Sadurskové to Duda udělal proto, aby byla média „nestranná, objektivní a spolehlivá“. V dosavadní podobě podle prezidenta ,,média nezaručovala podávání objektivních informací“. Sadursková dodala, že prezident sdílí obavy EU týkající se kvality polských medií a věří, že novela dopomůže ke zlepšení situace.
Čtěte také: EU se zlobí na Varšavu kvůli zákonu o médiích
Další reforma bude na jaře
Novela médií počítá s tím, že vstupem zákona v platnost jeho zveřejněním v úředním věstníku skončí stávající mandáty dosavadních členů vedení a dozorčích rad Polské televize a Polského rozhlasu. Podle vlády půjde o první krok v mediální reformě, další změny by měly následovat na jaře tohoto roku. V reakci na to odstoupili k poslednímu dni v roce 2015 ze svých funkcí ředitelé jednotlivých stanic polské veřejnoprávní televize TVP.
Jakmile nová ustanovení začnou platit, pravomoc jmenovat a odvolávat šéfy veřejnoprávní televize a rozhlasu přejde na ministra státního pokladu. Až dosud byly řídící funkce a dozorčí rady ve veřejnoprávních médiích obsazovány na základě veřejných konkurzů.