Churchill, Wallenberg, Kossuth. Teď má bustu v Kongresu i Havel
AMERICKÁ POCTA VÁCLAVU HAVLOVI
V budově amerického Kongresu byla k 25. výročí pádu železné opony odhalena busta bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Dnešní slavnostní události, před kterou zazněly státní hymny obou zemí, se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.
Roušku z busty, kterou vytvořil českoamerický sochař Lubomír Janečka, pomohla sejmout vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová. Přítomni byli mimo jiné šéf české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová nebo šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová.
Prime Minister Bohuslav Sobotka at Václav Havel Bust Dedication Ceremony @uscapitol #Havel pic.twitter.com/ayyG7E40KF
— Úřad vlády ČR (@strakovka)
19. Listopad 2014
Havel je po britském válečném premiérovi Winstonu Churchillovi, švédském diplomatovi Raoulu Wallenbergovi, který během druhé světové války zachránil před holokaustem na sto tisíc Židů, a maďarském politikovi a revolucionáři z poloviny 19. století Lájosi Kossuthovi čtvrtým Evropanem, jehož busta se ocitla v americkém Kongresu.
„Sešli jsme se, abychom ocenili velkého hrdinu, člověka a dramatika,“ prohlásil Boehner, podle kterého Havel prožil život plný paradoxů. Exprezident podle kongresmana dosáhl vítězství díky pravdě, což byla jediná zbraň, kterou proti němu komunistický režim nemohl použít.
„Touto bustou chceme ocenit to, že i obyčejní lidé mohou dosáhnout velkých věcí,“ prohlásil Boehner, který Havla označil za významného politika a dramatika. Vyjádřil také přesvědčení, že by Havel při své skromnosti byl jistě v rozpacích, že se mu dostalo takovéto pocty.
Při ceremonii vystoupil také kaplan Sněmovny reprezentant Patrick Conroy, který upozornil, že busta má připomínat, co Havel vykonal, a být pro ostatní inspirací. Podle Pelosiové Havlovo vůdcovství překonalo hranice jeho země.
Sobotka v projevu zdůraznil, že odhalení busty je také poctou všem, kteří nepodlehli útlaku a bojovali za svobodu.
Boehner připomněl, že Havel měl rád rock, i když podle Albrightové neměl smysl pro rytmus. K okořenění slavnostního okamžiku pak šéf Sněmovny reprezentantů pozval zpěváka Billyho Gibbonse ze slavné skupiny ZZ Top, který krátce zazpíval.