Babiš si najal na kampaň náboráře černých duší ČSSD
Náborář černých duší
Severočeský podnikatel Tomáš Horáček, známý jako náborář černých duší ČSSD a roztleskávač expremiéra Jiřího Paroubka, se v posledních letech držel od politiky stranou. O víkendu však přišel podpořit hnutí ANO a jeho lídra Andreje Babiše do volebního štábu v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově. Kontroverzní podnikatel, v minulosti odsouzený za pokus o pojistný podvod, nyní vlastní síť autosalonů a chráněnou dílnu, která je jednou z nejúspěšnějších firem v získávání veřejných zakázek v tuzemsku.
S úsměvem na rtech někdejšího tzv. velrybáře sociální demokracie Tomáše Horáčka zachytil fotograf deníku Echo24.cz během víkendového volebního klání, ve kterém Andrej Babiš slavil vítězství jak v krajích, tak v boji o Senát:
„Přišel jsem na pozvání jedné ze společností spadající do mé skupiny, která se podílela na marketingové propagaci v rámci předvolební kampaně ANO,“ řekl deníku Echo24.cz podnikatel Tomáš Horáček s dodatkem, že více se v Babišově hnutí angažovat neplánuje. „Jsem rád, že nejsem s politikou spojený,“ dodal.
Centrum pohybové medicíny bylo o víkendu otevřené všem příznivcům hnutí ANO, kteří by chtěli přijít podpořit své kandidáty, novinářům i další veřejnosti. Mluvčí ANO Vladimír Vořechovský podle svých slov viděl ústeckého podnikatele na akci spojené s hnutím poprvé. „Tomáš Horáček zajišťoval pro některé naše kandidáty před volbami indoorovou a outdoorovou reklamu, podrobnosti ale nevím,“ uvedl deníku Echo24.cz.
Byznys s chráněnou dílnou i pojistný podvod
Podnikatel Tomáš Horáček byl v minulosti spojován především s náborem černých duší pro některé buňky sociální demokracie v Ústeckém kraji. Desítky nových hlasů měly zajistit podporu bývalému krajskému předsedovi ČSSD Petru Bendovi. Zájemce měl lákat na večírky, rauty či projížďku luxusní limuzínou, členům měl navíc slíbit i finanční odměnu. Pro podezření z nákupu hlasů stranu v roce 2009 opustil. Do strany se však později vrátil skrze Mladé sociální demokraty v Děčíně.
Před parlamentními volbami v roce 2010 pak působil jako volební manažer ČSSD. Pro Jiřího Paroubka během veřejných předvolebních mítinků měl organizovat skupiny lidí, které tehdejšímu předsedovi sociální demokracie tleskaly a naopak pískaly na jeho odpůrce. Mimo jiné měl také zajistit „náhodné“ cestující, kteří Jiřímu Paroubkovi gratulovali k narozeninám při jeho jízdě vlakem. Po odchodu Paroubka z čela strany se od něj nové vedení Lidového domu distancovalo a požádalo také o zrušení děčínské buňky, kterou sám Horáček opustil na jaře 2011.
V téže době Horáčka ústecký Krajský soud odsoudil k osmi měsícům vězení podmíněně za pokus o pojistný podvod při dopravní nehodě. Potrestal ho za to, že se snažil čerpat pojistku za poškození svého vozu. Podle Horáčka mu ho před teplickou restaurací naboural místní kuchař, když zřejmě podnapilý odjížděl. Měl na to i svědky, vesměs své známé. Policistům se to však nezdálo. Jejich podezření posléze u soudu potvrdili znalci, podle kterých se nehoda tak, jak popisoval, stát nemohla.
„Záležitost ‚s pojistným podvodem‘ se dostala k soudu jen díky Romanu Houskovi (vlivný politik severočeské ČSSD, zastřelen v roce 2013, údajně šlo o loupežné přepadení – pozn. red.) a jeho tehdejším vazbám na ústecké státní zástupce. Vadil jsem mu v té době, neboť byl kraj rozdělen na dva tábory a já jsem nebyl součástí toho jeho, nýbrž Jiřího Paroubka. Pokud by se nějaký novinář alespoň trochu zamyslel, zjistil by, že už v té době jsem vlastnil několik významných společností a rozhodně jsem neměl zapotřebí uplatňovat neoprávněně pojistné plnění v částce 6 tisíc korun,“ uvedl k tomu Horáček.
Nyní podnikatel Tomáš Horáček vlastní síť autosalonů s luxusními vozy VIP Cars, podniká v realitách a provozuje První chráněnou dílnu, která jen za loňský rok podle Hospodářských novin získala minimálně 165 veřejných zakázek. Zakázkám za stovky milionů korun pro ústeckou chráněnou dílnu se věnovala loni Transparency International, podle které dílna řeší až sto procent zakázek skrze subdodavatele. Firma zabývající se „výrobou a prodejem zdravotních, pracovních a gastronomických oděvů a obuvi“ je tak podle Věstníku veřejných zakázek v tomto ohledu jedna z nejúspěšnějších v tuzemsku.
Podle Tomáše Horáčka to však u firmy s miliardovým obratem není nic neobvyklého. „První chráněná dílna zaměstnává v současné době více jak dvě stovky hendikepovaných osob, z celkem mých 1400 zaměstnanců napříč skupinou. Kdybych ve společnosti nefiguroval jako majitel, nikoho by to nezajímalo. Tím jsem si jist,“ komentoval Horáček.