Opakování arabského jara? V Tunisku se na protest zapálil prodavač

Opakování historie

Opakování arabského jara? V Tunisku se na protest zapálil prodavačNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nedaleko tuniské metropole se dnes zapálil prodavač ovoce, kterému policie bránila v práci. Podobné sebepoškození jiného zoufalého muže spustilo před šesti lety revoluci v této severoafrické zemi. Také tentokrát protestovaly v ulicích stovky rozhněvaných mladíků, kteří se střetli se strážci zákona. S odvoláním na místní obyvatele o tom informovala agentura Reuters.

Incident se odehrál v malém městě Tiburba asi 35 kilometrů západně od metropole Tunisu. Pouliční prodavač, jenž se polil benzínem a zapálil, skončil zraněný v nemocnici. Rozzuření mladíci pak házeli na policisty kamení. Strážci zákona proti nim nasadili slzný plyn.

Prezident Kaíd Sibsí ve středu nařídil okamžité rozmístění armády k ochraně zařízení na produkci ropy, plynu a fosfátů. Přístup k některým výrobním závodům a součástem energetické infrastruktury dříve blokovali demonstranti. Vláda čelí vzrůstajícím sociálním nepokojům zejména na jihu země.

Kolem 1000 lidí protestuje několik týdnů i v oblasti, kde plyn zpracovává italská firma ENI a rakouská společnost OMV. Nespokojenci požadují lepší pracovní příležitosti a větší podíl z výnosů z místních přírodních zdrojů.

Tunisko před šesti lety odstartovalo vlnu povstání v Africe a na Blízkém východě známou jako arabské jaro. Revoluce v Tunisku vypukla koncem roku 2010, kdy se kvůli špatným životním podmínkám upálil mladík Muhammad Buazízí. Poté se rozšířily demonstrace zejména proti nezaměstnanosti, které 14. ledna 2011 přiměly odstoupit dlouholetého autokratického vůdce Zína Abidína bin Alího.

Tunisko je považováno za jedinou arabskou zemi, které arabské jaro přineslo demokracii. Nenaplnily se ale zatím naděje, že se zlepší ekonomická a sociální situace obyvatel. Rozpočet zatěžuje rostoucí schodek, a proto vláda plánuje úsporná opatření. Ekonomika těžící z turismu stále bojuje s následky předloňských atentátů na cizince v hotelech v přímořském letovisku Súse. Výjimečný stav vyhlášený v listopadu 2015, když islamisté zabili 12 členů prezidentovy ochranky, byl již několikrát prodloužen.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Šejk z Hané. Žil mezi beduíny a stal se zpovědníkem císařovny Zity

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články