Holokaustu jsme nepomáhali, zlobí se Poláci na šéfa FBI
DIPLOMATICKÉ NAPĚTÍ
Americký velvyslanec v Polsku musel na tamním ministerstvu zahraničí vysvětlovat nedávné výroky šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeye o holokaustu. Informovala o tom agentura PAP.
Comey tento týden vystoupil ve washingtonském Muzeu holokaustu s projevem, který následně otiskl list The Washington Post. Řekl v něm, že zlé a zvrácené strůjce holokaustu „následovali také lidé, kteří milovali své rodiny, nosili polévku nemocnému sousedovi, chodili do kostela a přispívali na charitu“. Dobří lidé podle něho pomohli zavraždit miliony Židů. Dodal k tomu, že „vrazi a jejich pomocníci z Německa, Polska a Maďarska a z mnoha, mnoha dalších míst si nemysleli, že dělají něco strašného“.
Polsko pobouřilo, že z textu vyplývá, že Poláci během druhé světové války napomáhali nacistickému Německu při vraždění evropských Židů. Varšava proto proti slovům šéfa FBI ohradila.
„Jakékoliv naznačování, že Polsko nebo jakákoliv jiná země kromě nacistického Německa byly odpovědné za holokaust, je chybou, je to škodlivé a urážlivé,“ řekl podle agentury PAP velvyslanec USA v Polsku Stephen Mull, který se o víkendu účastnil připomínkových akcí k 72. výročí židovského povstání ve varšavském ghettu.
Jednání na polském ministerstvu zahraničí se uskutečnilo v neděli odpoledne. Podle velvyslance chtěl Comey říci, že na světě bylo mnoho lidí, kteří pomáhali nacistickým zločincům, nebo že lidé nereagovali na holokaust dostatečně – a to i ve Spojených státech.
Po odchodu z ministerstva velvyslanec Mull novinářům řekl, že Comeyho výrok není postojem USA a že odpovědnost za holokaust neslo výhradně nacistické Německo. Dodal, že poznámky o tom, že Polsko či jiné země byly za vyvražďování odpovědné, jsou špatné a urážlivé. Comey podle něj toto nechtěl říci a nechtěl ani zmenšit podíl těch Poláků, kteří pomáhali Židy chránit.
Velvyslanec Polska ve Spojených státech Ryszard Schnepf poslal šéfovi FBI Comeymu dopis, v němž protestoval proti jeho tvrzení o roli Poláků v holokaustu. Ukazuje podle něj na „zásadní nedostatek vědomostí o tomto tématu“.
Hitlerovské Německo přepadlo Polsko 1. září 1939. Na jeho území nacisté zřídili vyhlazovací tábory, včetně toho největšího v Osvětimi. Zavraždili tam 1,1 milionu lidí – jeden milion Židů, až 75 000 Poláků a 21 000 Romů.