Už se stalo. Zeman odmítl vyznamenat Hájka z Charty 77 kvůli synovi

Mstivý Hrad

Už se stalo. Zeman odmítl vyznamenat Hájka z Charty 77 kvůli synoviNOVÉ
Jiří Hájek Foto: Foto: Česká televize
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Případ Jiřího Bradyho, kterého jen několik dní před slavnostním ceremoniálem vyškrtl Hrad ze seznamu lidí navržených na vyznamenání, není v nedávné historii jediný. Před třemi lety se podobná situace odehrála kolem bývalého mluvčího Charty 77 Jiřího Hájka, jenž měl medaili obdržet in memoriam. Když se však jeho syn rozhodl nepřevzít kvůli kontroverzním Zemanovým aktivitám vyznamenání přímo z prezidentových rukou a dotazoval se na alternativní možnost předání, informoval ho Hrad, že jeho otec nakonec ocenění nezíská.

Významný československý politik a diplomat Jiří Hájek patřil v roce 1977 vedle Václava Havla a Jana Patočky k prvním mluvčím nově vzniklé Charty 77. Ještě předtím působil na postu československého ministra zahraničí, v roce 1968 protestoval ve své funkci na půdě OSN proti sovětské okupaci ze stejného roku. Za tento projev byl zbaven všech funkcí.

Díky občanské aktivitě rodinného přítele a poslanců vznikla iniciativa, která navrhla pro Hájka vyznamenání in memoriam. To mělo být předáno synovi zesnulého aktivisty Janu Hájkovi v roce 2013. Předávat ho měl během 28. října prezident Miloš Zeman. Od toho však Jan Hájek vyznamenání převzít nechtěl.

Čtěte také: Zeman vyznamená Hůlku. Podpořil ho v kampani a kandidoval za jeho stranu

„Jako důvod jsem uvedl, že účast mi nepřipadá vhodná vzhledem k současným aktivitám prezidenta republiky, a zmínil jsem také, že má přítomnost snad není rozhodující, protože se jedná o posmrtné vyznamenání pro mého otce, nikoli pro mne,“ svěřil se tehdy Hájek server Bubínek Revolveru.

Prezidentova kancelář na tuto žádost reagovala nekompromisně: v takovém případě vyznamenání uděleno nebude. Hradnímu protokolu se totiž nijak nezamlouvala varianta, která počítala s odesláním státního vyznamenání kurýrem či poštou. Tehdejší prezidentova mluvčí Hana Burianová později potvrdila, že udělení státního vyznamenání pro Jiřího Hájka bylo zastaveno.

„Já jsem tehdy věděl, že to zřejmě neudělí. Naivně jsem si ale tehdy myslel, že tou svou akcí něco změním, to byly totiž ještě začátky prezidenta Zemana,“ vrátil se k roku 2013 v aktuálním vyjádření pro ECHO24.cz Jan Hájek. K podobnému kroku by se rozhodně odhodlal i po letech. „Ještě snad tisíckrát víc,“ odpověděl na dotaz, zda by podobná akce měla smysl i nyní. Podobnost s případem Jiřího Bradyho však Hájek komentovat nechtěl.

Syn bývalého politika Zemanova rozhodnutí nevyznamenat jeho otce nelitoval. Vyznamenání a řády totiž prý jeho otce pouze přiváděly do rozpaků, případné ocenění by tak prý při své povaze a skromnosti považoval pouze za komplikace a potíže.

„Nechtěl jsem se stát dobrovolným návštěvníkem ‚show‘, při níž se shromáždění k výročí demokratické republiky promění ve shromáždění Zemanových příznivců, při níž se slavnostní akt předávání státního vyznamenání promění v akt souhlasu s prezidentovou politikou,“ poznamenal Jan Hájek před třemi lety pro Bubínek Revolveru.

Protest proti Zemanovi vyjádřil v roce 2013 i populární hudebník Vladimír Mišík, jenž měl rovněž obdržet státní vyznamenání. Namísto toho však prezidentovi pouze v dopise oznámil, že si z jeho rukou žádné ocenění nepřevezme. Už v roce 2013 navíc Zeman zarazil širokou veřejnost svým rozhodnutím nepozvat na slavnostní obřad ve Vladislavském sále dva rektory. K těm se později demonstrativně nepřidali i další jejich kolegové. Letos odmítli návrh na vyznamenání od Zemana Petr Pithart a Jiří Grygar.

Čtěte také: Pštrosí hlavy. Většina ministrů k Zemanovi mlčí, nezvedá telefony

Babiš: Zeman popřel souvislost neudělení vyznamenání s dalajlamou

Oslavme 28. říjen mimo Hrad, vyzval Gazdík. Přijde Pithart i Horáček

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články