Obama přijel do líhně teroru, hlásila CNN. Keňané se baví
Návštěva v zemi předků
Barack Obama jede do „semeniště teroru“, komentovala cestu amerického prezidenta televizní stanice CNN. Jenomže Keňané si takové označení své rodné země, kam v pátek Obama zavítal, rozhodně nenechali líbit. Na sociálních sítích si z americké stanice tropili žerty a vzkazovali, jaké přednosti jejich domovina – a rodiště některých Obamových předků – má.
„Obama nemíří jenom do domoviny svého otce, ale také do regionu, který je semeništěm teroru,“ hlásila CNN ještě před odletem prezidenta do této africké země. Měla tím na mysli riziko, které představují somálské islamistické milice Šabáb, které útočí také v Keni. Na sociálních sítích si tím stanice vysloužila vlnu kritiky a lidé pod hashtagem #SomeoneTellCNN zveřejnily tisíce rozhořčených příspěvků.
Jedni kladli důraz na přírodní krásy Keni a přidávali snímky. Druzí si dělali legraci – jako uživatel, který fotografii žirafy opatřil popiskem „Terorista! Spatřen v semeništi teroru“. Další uživatel Twitteru se přidal s tím, že Obamovi se dobře spalo a zdálo se mu o strávení důchodu v Keni.
OMG!! A terrorist! Spotted in the #Hotbedofterror #SomeoneTellCNN pic.twitter.com/sMdVqGwR9r
— Kamakil (@Kamakil)
23. Červenec 2015
#SomeoneTellCNN that their President slept soundly and dreamt of retiring here.That‘s how peaceful it is here.
— Richie Rich (@njenga_richard)
25. Červenec 2015
Některých se prohlášení CNN dotklo natolik, že si neodpustili rýpnutí do problémů, se kterými se Spojené státy americké potýkají. „Řekněte někdo CNN, že děcka chodí tady v Africe do školy, aniž by je postříleli jejich spolužáci,“ napsal uživatel Twitteru.
„@MUTAHI_ngunyi: #SomeoneTellCNN our kids go to school here in Africa without getting shot by their classmates.“
— Kenyan (@Kenyan_Freeman)
23. Červenec 2015
K prohlášení CNN měli co říci také keňští politici. Prezident Uhuru Kenyatta prohlásil, že Keňa „je semeništěm vzrušující kultury, nádherné přírodní krásy a úžasných lidí s nekonečnými možnostmi. Dejme světu najevo, že debata o beznaději v Africe je mylná.“
Keňa ale každopádně před návštěvou prezidenta Obamy zavedla mimořádná bezpečnostní opatření a do hlavního města povolala čtvrtinu svého policejního sboru. Tamní úřady se obávaly, že by se mohly somálské milice pokusit zaútočit, aby na sebe upozornily.
Obama přijel do domoviny svého otce na tři dny
Americký prezident Barack Obama v pátek přiletěl na oficiální návštěvu Keni, která je rodnou zemí jeho otce. Ještě tentýž den povečeřel s nevlastní babičkou a dalšími příbuznými. V sobotu vystoupil s projevem na mezinárodní konferenci k podnikání a zdůraznil, jak je důležité kvalitní prostředí se zajištěním zákonného systému. Podtrhnul i boj proti korupci.
Vyzdvihl také význam žen. Americký prezident prohlásil, že ženy považuje za „hybnou sílu“ podnikání. „Jestliže půlka vašeho týmu nehraje, máte problém,“ sdělil ve sportovním přirovnání k vyčleňování žen. Zároveň přislíbil, že USA poskytnou na rozvoj Keni přes milion dolarů (24 miliard korun) a polovina z nich je určena na podporu žen a mladých lidí.
Na sobotním programu bylo ještě setkání s prezidentem Kenyattaou a jednali především o bezpečnostních otázkách. Po schůzce označil Obama spolupráci USA a Keni v boji proti terorismu za efektivní a zdůraznil, že tato kooperace přispívá k omezení akčního prostoru pro působení radikálů ze skupiny Šabáb v Somálsku.
Třídenní návštěva Baracka Obamy v Keni skončí v neděli, kdy americká prezident odjede do Etiopie.