Evropa zvyšuje tlak na Británii, aby rychle odešla z unie

'Britové nesmí otálet'

Evropa zvyšuje tlak na Británii, aby rychle odešla z unieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít co nejdříve, shodla se dnes v Berlíně šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství. Období nejistoty podle nich nemůže trvat dlouho, Evropa se potřebuje nyní soustředit na sebe. Členové unie tak zvyšují tlak na Británii, aby s oficiální žádostí o vystoupení z osmadvacítky neváhala.

„Respektujeme Británii a lidové hlasování této velké země, i když výsledku litujeme, ale požadujeme, aby Evropa – zbývajících 27 zemí – byla také respektována,“ uvedl na tiskové konferenci po setkání francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Jednání o vystoupení Británie by podle něj mělo začít okamžitě. Věc označil za poměrně naléhavou. Podle Ayraulta je to zodpovědnost britského premiéra Davida Camerona, který s referendem přišel, a nyní také musí žít s jeho následky.

Podobně se vyjádřil i šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Zodpovědnost Londýna podle něj přesahuje hranice Británie, a tak musí zbývajícím zemím unie umožnit, aby se zabývaly budoucností Evropy. „Proto odsud říkáme spolu: Tento proces (odchodu) by měl začít tak brzy, jak jen to bude možné, abychom neuvázli, ale soustředili se na budoucnost Evropy,“ nechal se slyšet.

V následujících dnech chce Steinmeier o dnešních rozhovorech Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska zpravit Baltské země a státy Visegrádu.

Čtěte také: Britské probuzení? Už milion lidí žádá v petici nové referendum o EU

To, že Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu, označil v rozhovoru pro dnešní Süddeutsche Zeitung, za skandální předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Podle něj tím Cameron „drží celý kontinent jako rukojmí“.

I člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau tvrdí, že by Britové neměli s odchodem otálet. Podle něj brexit představuje velké riziko pro londýnské finanční středisko City, protože může kvůli ztrátě přístupu na evropský trh přijít o tamní sídla světových bank.

„To, co se stalo ve čtvrtek, jsou špatné zprávy, zejména pro Británii. Samozřejmě to bude mít negativní důsledky pro hospodářství celé Evropy, ale ty budou jen omezené ve srovnání s důsledky, které podle expertů čekají Spojené království,“ uvedl Villeroy de Galhau.

Podle něj brexit výrazně pocítí mimo jiné londýnská City, protože zatím není jasné, zda bude mít Británie i po vystoupení z EU dál přístup na evropský trh.

„Je tu jistý precedens, norský model příslušnosti k evropskému hospodářskému prostoru, ale ten by Británii dovoloval přístup na jednotný trh jen v případě, pokud by respektovala všechna unijní pravidla,“ uvedl člen rady ECB. Podle něj by ale šlo o naprosto paradoxní situaci, protože Británie by musela dodržovat pravidla, kvůli kterým EU opustila.

Čtěte také: Odpůrci EU zvedají s brexitem hlavy, chtějí také referenda

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články