Arabská kolonie u Teplic: radní prodal pozemky Kuvajťanům

Petrodolary v Modlanech

Arabská kolonie u Teplic: radní prodal pozemky KuvajťanůmNOVÉ
Těžba ropy v Kuvajtu Foto: Wikipedia
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Arabská enkláva kolem Teplic se rozrůstá. Bývalý starosta a současný zastupitel nedaleké obce Modlany Pavel Rajčan prodal parcelu pro stavbu téměř třiceti domů kuvajtskému investorovi. Starostce ani zastupitelům o tom neřekl. „Je to katastrofa,“ míní člen zastupitelstva Karel Secký.

Lázně v severočeských Teplicích si klienti z Blízkého východu oblíbili natolik, že začali v okolí města ve velkém skupovat pozemky. Nejvíc je zaujala nedaleká tisícihlavá obec Modlany, kde podnikatelé převážně z Kuvajtu letos koupili rozsáhlé parcely. K prodejcům se nyní přidal i bývalý dlouholetý starosta Pavel Rajčan. Ten prodal Kuvajťanovi jménem Ali Ali stavební pozemky o velikosti 25 000 metrů čtverečních. Arabským investorům nyní v Modlanech patří přes sto stavebních parcel.

„Chtěl jsem to původně prodat českým developerům, ale nebyl zájem, trh se zbortil. Pak přišla nabídka, která není v rozporu se zákonem,“ říká o transakci Rajčan, který je ve své obci také zastupitelem. Podle něj na pozemku vyroste 25 až 28 domů, které budou sloužit Kuvajťanům jako rekreační sídla na několik měsíců v roce.

Proti zvětšující se arabské kolonii v Modlanech ale vzniká petice místních občanů. „Máme špatnou zkušenost s těmito lidmi už z Teplic, kde v parku dělají nepořádek, nedodržují noční klid, odmítají s kýmkoli komunikovat,“ říká o lázeňských hostech z muslimských zemí iniciátorka petice Michaela Čechová Nešporová. Chování návštěvníků z Blízkého východu, kteří podle teplických nedodržují běžná pravidla, se v létě snažila řešit teplická radnice.

Petice obyvatel Modlan má přimět tamní zastupitelstvo a také hejtmanství, aby se hromadným skupováním pozemků arabskými investory zabývaly. „Máme informace, že k tomu dochází i v jiných obcích na Teplicku. Týká se to ale i dalších částí republiky. Příbuzní z Rožnova pod Radhoštěm mi volali, že Arabové tam kupují pivní lázně i s pozemkem,“ podotýká Čechová Nešporová, povoláním zubní lékařka. Podle ní se lidé z Orientu začnou na Teplicku i jinde v Česku usazovat i natrvalo. „Až je život v poušti omrzí,“ dodává autorka petice.

„Kosmopolitní Evropu jsme si vybrali“

„Jako soukromé osobě se mi to nelíbí, ale jako starostka s tím nemůžu nic dělat,“ říká o prodeji pozemků starostka Modlan Stanislava Kondrlová. Petice rozhořčených občanů podle ní zaspala dobu a měla prý směřovat na poslance už v roce 2011, kdy schválili zákon, který umožňuje českým občanům prodávat nemovitosti i zájemcům ze zemí mimo EU. K tomu, že člen zastupitelstva Rajčan o kroku, který může zásadně změnit podobu obce, neřekl jí ani ostatním zastupitelům, podotýká: „Není to hezké, ale šlo o jeho soukromé vlastnictví.“

„Pokud někdo prodá pozemky lidem, kteří nejsou 99 procenty místních vítáni, je to pro obec katastrofa,“ domnívá se zastupitel Karel Secký. Petentka Čechová Nešporová tvrdí, že mnozí Češi, kteří si v Modlanech koupili pozemky či domy, je nyní chtějí prodat. Ukazuje se ale, že je nikdo nehodlá koupit, protože nechce mít arabské sousedy.

„Cena pozemků u Teplic je ideální a je to krásné místo. Kuvajťané jezdí do tamních lázní třicet let, pomohli jim v krizi, nevím, proč je to najednou problém,“ říká kuvajtský podnikatel z Prahy Bader Eknaifith.

„Život v kosmopolitní Evropě jsme si vybrali v referendu o vstupu do unie. Petrodolary jsou přece nejen u nás, jen my Češi jsme v tom trochu méně tolerantní,“ prohlašuje úspěšný prodejce pozemků Rajčan.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz