‚Pro pár opic.‘ Gorily horské v ohrožení ropou i střelbou
VIRUNGA
Zkombinovat přírodovědný dokument s válečným a ještě investigativním žánrem se zdá jako neskousnutelná porce, jako pokrm, který má tolik ingrediencí, že jej prostě nelze dobře připravit. Existuje pár šéfkuchařů, kteří ale dokážou kouzla. Dokumentarista Orlando von Einsiedel se stal jedním z těch mistrů. Jeho film o horských gorilách a lidech kolem nich uprostřed válkou zmítaného Konga vznikl z nepravděpodobné směsice, výsledkem je takřka perfektní dílo, které spojilo v aplausu diváky i kritiku. Záplava ocenění na festivalech, nominace na Oscara i stěží uvěřitelné skóre na serveru Metacritic, který sbírá dostupné recenze. Virunga zde má 95 ze 100 %, což je vůbec nejvíc ze všech filmů, které se v kinech po světě aktuálně hrají. Je to jeden z těch dokumentů, kdy zapomenete, že jde o dokument a ne o hraný film. Virunga je opus, velkolepá oslava lidské odvahy i přírodní krásy, velkého odhodlání uprostřed nebezpečí a šílenství.
Východní Kongo je místem, kde poslední dvě dekády udeřily zvlášť drtivě. Po genocidě ve Rwandě v roce 1994 se přesunula válka sem – spolu s milionem hutuských uprchlíků, mnohdy pachatelů vraždění v sousední zemi. Ti snili sen o návratu a dokončení práce, kterou započali: vyhlazení Tutsiů. V roce 1996 došla nové rwandské vládě trpělivost a vtrhla do Konga: výsledkem bylo asi dalších 200 tisíc mrtvých. Už za rok se válka vrátila. Nový konžský vládce Laurent Kabila si stihl znepřátelit rwandské chráněnce, kteří mu pomohli k moci. Rozhořela se druhá konžská válka. Bez velké pozornosti světa v tomto brutálním konfliktu, do něhož se zapojilo na deset afrických zemí a spousta rebelských skupin a proxy milic, zahynulo během pěti let až pět milionů lidí!
Několik stovek horských goril, posledních svého druhu na světě, které žijí na trojmezí Konga, Rwandy a Ugandy, to všechno běsnění kolem jakžtakž přečkalo. Národní park Virunga se postupně začal obnovovat a opět lákat turisty. A to byl také původní záměr režiséra. Von Einsiedel se vydal do Virungy, aby natočil snímek o rozvoji turistiky v této přírodně úchvatné části tropické Afriky, o tom, jak se gorilám dobře daří. Uplynuly tři týdny, co dorazil, a klidné intermezzo ve zdejším řetězci válek a utrpení skončilo. Vypuklo ozbrojené povstání skupiny M23. A z přírodního dokumentu se stalo drama. Opět se vraždí, opět silnice lemují řady uprchlíků… A strážci parku, jedno z nejnebezpečnějších povolání v Kongu, už nemusí bojovat jen s pytláky, připravují se na obranu proti povstaleckým vojákům…
Film nepostrádá jeden ze základních atributů úspěchu. Hrdiny. Záporné i kladné. Prapor naděje tu drží nebezpečí navzdory strážci parku, ošetřovatel goril, idealistická reportérka. Charismatický Emmanuel de Merode, princ z belgické šlechtické rodiny, už sedm let zastávající pozici ředitele NP Virunga. Pořád tu hrozí ataky pytláků. Když se ale ocitnete uprostřed válečné vřavy a k tomu ještě přidáte silné ekonomické zájmy místních warloardů a zahraničních těžařů, zdá se to být úkol nadlidský. Chcete klišé o lačných nadnárodních korporacích schopných čehokoliv? Tady ve východním Kongu ho najdete, ve filmu naservírované strhující investigativní rovinou, kdy novinářka se skrytou kamerou tahá informace z pracovníka britské těžařské firmy, která hodlá v národním parku těžit ropu. Kvůli pár opicím, že bychom měli nechat ležet pod zemí miliony?
V lecčems tady kousek pod rovníkem svět ustrnul, jako by se pořád nacházel v časech Josepha Conrada či Grahama Greena, s temnými vášněmi a všudypřítomným zneklidňujícím napětím. Ale nad tím vším peklem, co se na zemi odehrává, ční vysoko sopečné pohoří Virunga, majestátní vrcholky obrostlé neprostupnou zelení. Symbol čistoty, krásy, kontrastní dotek nebe uprostřed tady toho marasmu dole. A gorily s pohledem, který se tolik podobá našemu…
Na ambiciózním snímku je dobře vidět, co dokáže velká produkce. Od hudby po fantastickou kameru, nejen s vděčnými leteckými záběry. Na tom má zásluhu progresivní produkční a streamovací společnosti Netflix (mj. skvělý seriál House of Cards s Kevinem Spaceym v roli bezskrupulózního washingtonského politika), která se projektu ujala. Mimochodem, výkonným producentem byl Leonardo DiCaprio, věnující se dlouhodobě ochranářským tématům.
Že to všechno může být dobře vymyšlený a provedený kalkul? Ať si. Copak by široké publikum zajímal film jen o utrpení obyvatel východního Konga? Skrze gorily se o něm dozví.
Virunga. Režie: Orlando von Einsiedel. Velká Británie, Kongo, 2014, 100 min. Uvede festival filmů o lidských právech Jeden svět 2015.
Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015.