Policie v Dortmundu nemá důkazy proti zatčeným
TEROR V NĚMECKU
Němečtí vyšetřovatelé nemají ani u jednoho z dvojice původně podezřelých důkazy, že by stáli za úterním útokem na fotbalisty Dortmundu. Uvedlo to ve čtvrtek nejvyšší státní zastupitelství. Vyšetřování tak pokračuje všemi směry. Otázky nadále vyvolávají netypická psaní, která kdosi nechal poblíž místa činu. Nálože podle listu Süddeutsche Zeitung vyrobil profesionál.
„Podezření se nepotvrdilo,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí nejvyššího státního zastupitelství na adresu 28letého Němce, který byl jedním z podezřelých. Do hledáčku policistů se podle německých médií dostal v podstatě náhodou. Policisté v úterý k jeho bytu přijeli kvůli údajné hádce v domácnosti. Jeden z nich si přitom všimnul deštníku s logem hotelu, v němž fotbalisté Dortmundu přebývali. Po útoku policie byt prohledala.
Důkazy o zapojení do útoku nemá policie ani u druhého podezřelého, kterým je šestadvacetiletý Iráčan Abdal Básit A. U něj je ale nejvyšší státní zastupitelství přesvědčeno o napojení na takzvaný Islámský stát, a proto požádalo o jeho vzetí do vazby.
Jeden z vyšetřovatelů ve čtvrtek deníku Süddeutsche Zeitung řekl, že trojici bomb podle jeho názoru sestavoval profesionál. Vzhledem k tomu, že v nich byly kovové součástky, musel počítat s tím, že útok může někoho zabít. Bomby odpálil pachatel nejspíš elektronicky na dálku.
Vyšetřovatelé nadále zkoumají i trojici dopisů, které kdosi nechal u místa činu. Požaduje v nich, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti takzvanému Islámskému státu a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu. V textu také stojí, že sportovci a další prominenti v Německu i v jiných „křižáckých zemích“ jsou nyní na „listině smrti“ Islámského státu.
Čtěte také: Útok v Dortmundu: podezřelý Iráčan mluvil o náloži do telefonu
Otázky vyvolává už samotný fakt, že takové psaní vůbec existuje. Neodpovídá to totiž dosavadním zkušenostem evropských bezpečnostních sil s Islámským státem, který se k útokům hlásí jiným způsobem. Zvláštní je i požadavek na stažení amerických vojsk z Ramsteinu, který se dosud ze strany IS neobjevil.
List Die Welt upozorňuje i na gramatickou stránku německy psaného textu, v němž se objevuje řada gramatických chyb třeba v psaní malých a velkých písmen. Složitější slova jsou naproti tomu psaná bezchybně.
Úřady i z těchto důvodů zatím nevylučují žádnou možnost. Mohlo jít o útok IS nebo osoby s organizací sympatizující. Prověřují se ale i možnosti útoku pravicových nebo levicových radikálů či extremistických výtržníků.
Autobus s fotbalisty bundesligového Dortmundu v úterý večer cestou na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Čtěte také: V Dortmundu měly zabíjet silné bomby, podezření míří na islamisty