Zvuk, který děsí. Vědci nahráli zvuky na dně Mariánského příkopu

ZVUKY Z NEJHLUBŠÍHO MÍSTA NA SVĚTĚ

Zvuk, který děsí. Vědci nahráli zvuky na dně Mariánského příkopuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vědcům se podařilo nahrát zvuk z nejhlubšího místa na světě, ze dna Mariánského příkopu. Jedná se přitom o první nahrávku svého druhu. Poslechněte si, jak to zní v 11 kilometrech pod mořem, například když na hladině proplouvá loď nebo během zemětřesení.

Zatímco nejvyšší místo na světě, hora Mount Everest, zdolaly už tisíce lidí, nejhlubší místo na světě, které leží v téměř 11 kilometrech v Tichém oceánu, je ještě stále záhadou. Americkým vědcům z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) se podařilo opět posunout hranice zkoumání Mariánského příkopu, když pořídili vůbec první záznam zvuku z jeho dna.

Nahrávka pochází konkrétně z prohlubně Challenger, jejíž hloubka se uvádí mezi 10 898 a 10 916 metry a která je součástí Mariánského příkopu. „Akustika je opravdu tím nejlepším způsobem, jak získat dobrý obrázek o prostředí v hlubinách oceánu,“ řekl oceánograf Bob Dziak z NOAA pro web Gizmodo.

Zvuk lodní šroubu lodi, která přeplouvá přes Mariánský příkop.

Dziak toho o akustice v nejhlubším místě na světě ví skutečně hodně. Právě on a jeho tým se totiž snažil nahrávku z prohlubně Challenger získat už delší dobu. Vědci kvůli tomu museli navrhnout a sestrojit vlastní zařízení, které bude schopné odolat vysokému tlaku vody na dně Tichého oceánu. Poté museli vyvinout kotevní systém, který dostane jejich zařízení do hloubky 11 km kontrolovanou rychlostí, při níž se zařízení bude schopné aklimatizovat na změny tlaku.

Poté, co se jim podařilo uložit nahrávací zařízení v prohlubni, takzvaný hydrofon pořizoval zvukový záznam celkem 23 dní v kuse. Nakonec musel celý tým vyčkat na vhodné počasí a také na pokles lodní dopravy, aby mohli zařízení opět vytáhnout nahoru.

Volání velryby z podřádu kosticovců.

Volání velryby nebo delfína z podřádu ozubených.

Celé úsilí nicméně stálo za to. Nahrávka z nejhlubšího místa na světě je totiž ojedinělou záležitostí. Jednotlivé části nahrávky odhalují prostředí na dně Mariánského příkopu a ačkoli by se mohlo zdát, že v hloubce 11 kilometrů toho není moc k slyšení, záznamy zvuku ukazují, že opak je pravdou. Slyšet tak například můžeme zvuk lodního šroubu lodi, která nad příkopem proplouvá, volání různých druhů kytovců nebo zvuk zemětřesení o síle 5 stupňů Richterovy škály.

Zemětřesení o síle 5 stupně Richterovy škály.

Volání velryby z podřádu kosticovců těsně před a po zemětřesení o síle 5 stupně Richterovy škály.

Server Gizmodo označil nahrávku jako zvuk z „noční můry“, britský server Independent jej zase popsal jako „zvuk ze dna oceánů, který nás bude pronásledovat ve snech“. Lidé v diskuzi zvuky přirovnávají například ke zvuku motorů sportovních aut nebo jej spojují s fiktivní obrovskou nestvůrou Cthulhu, která se vyskytuje v dílech H. P. Lovecrafta.

Dno Mariánského příkopu je pro lidi stále ještě zapovězenou záležitostí. Místo, kam nedosáhnout ani sluneční paprsky, zatím navštívili pouze tři osoby. Poslední z nich byl americký režisér a amatérský oceánograf James Cameron, který se do prohlubně Challenger potopil v roce 2012 po více než 50 letech.

Čtěte také: NASA odtajnila mimozemskou nahrávku zvuku, který vyděsil astronauty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články